Speleostřípky 2024/11

TOP
======================================================================
Netopýři v Javoříčských jeskyních se budou „probouzet“. Je jich tam více než šest tisíc
Hledá se jméno pro pravěkou dívku z Mladečských jeskyní
Zelený čtvrtek zahájí hlavní sezónu moravských jeskyní
JESKYNĚ
======================================================================
Jeskyně Na Špičáku lákají na prohlídku srdčitých chodeb a také na množství unikátních nápisů
https://region.rozhlas.cz/jeskyne-na-spicaku-lakaji-na-prohlidku-srdcitych-chodeb-a-take-na-mnozstvi-9192004
11.03.2024
Oblast Jesenicka v Olomouckém kraji nabízí nejen krásné hory, ale také výlety do podzemí. Severně od města Jeseníku se nacházejí jeskyně zvané Na Špičáku a jsou pozoruhodné z mnoha hledisek. Například patří mezi nejdéle známé jeskynní systémy ve střední Evropě.
Netopýři v Javoříčských jeskyních se budou „probouzet“. Je jich tam více než šest tisíc
https://hanacka.drbna.cz/zpravy/spolecnost/31081-netopyri-v-javoricskych-jeskynich-se-budou-probouzet-je-jich-tam-vice-nez-sest-tisic.html?utm_source=copy
10.03.2024
Během pravidelného zimního sčítání netopýrů v Javoříčských jeskyních jich letos pracovníci zastihli přes šest a půl tisíce. V sobotu 23. března se budou netopýři „probouzet“. Jeskyně na tento den připravují speciální prohlídky s průvodcem. Kapacita je omezena a na prohlídky je potřeba se předem objednat.
Netopýři v Javoříčských jeskyních opět rekordní, v sobotu 23. března se budou „probouzet“
https://olomoucky.rej.cz/clanky/zpravy/3224-netopyri-v-javoricskych-jeskynich-opet-rekordni-v-sobotu-23-brezna-se-budou-probouzet
11.03.2024
Pro všechny, kteří se chtějí dozvědět něco zajímavého o tajemných netopýrech a vidět je zblízka, je dobré si zapsat do kalendáře sobotu 23. března 2024. V Javoříčských jeskyních, kde žijí tisíce těchto jedinečných tvorů, se v tento den uskuteční dvě tematicky zaměřené prohlídky Probouzení netopýrů – se začátky v 10 a 13 hodin.
Hledá se jméno pro pravěkou dívku z Mladečských jeskyní
https://www.novinky.cz/clanek/koktejl-hleda-se-jmeno-pro-pravekou-divku-z-mladecskych-jeskyni-40463956
12.03.2024
Jeskyňáři vyhlásili anketu, z níž by mělo vzejít pojmenování přibližně sedmnáctileté dívky, která před 31 tisíci lety za doby kamenné pobývala v Mladečských jeskyních u Litovle na Olomoucku. Jak pravděpodobně vypadala, se již předloni podařilo zjistit českým a brazilským vědcům pomocí digitální rekonstrukce lebky.
Ostatky pravěké dívky ležely v jeskyni na Olomoucku. Najděte pro ni jméno
https://nasregion.cz/ostatky-praveke-divky-lezely-v-jeskyni-na-olomoucku-najdete-pro-ni-jmeno-368326/
13.03.2024
Lidé mohou navrhnout jméno nebo přezdívku pro sedmnáctiletou dívku žijící v době kamenné, jejíž lebku v roce 1881 nalezl v Mladečských jeskyních na Olomoucku rakousko-uherský archeolog Josef Szombathy.
Příběh pravěké ženy z Mladečských jeskyní ožívá. Navrhněte její jméno
https://zpravyzmoravy.cz/pribeh-praveke-zeny-z-mladecskych-jeskyni-oziva-navrhnete-jeji-jmeno/
13.03.2024
Jak vypadala sedmnáctiletá žena, která před 31 tisíci lety za doby kamenné pobývala v Mladečských jeskyních, už naznačil společný projekt brazilských a našich vědců. Nyní by ale mohla mít i „jméno“ či přezdívku.
Zelený čtvrtek zahájí hlavní sezónu moravských jeskyní
https://zpravyzmoravy.cz/zeleny-ctvrtek-zahaji-hlavni-sezonu-moravskych-jeskyni/
12.03.2024
S koncem turistické sezóny některé jeskyně zavřely kvůli ochraně hibernujících netopýrů, část z nich už v předjaří otevřela. A není třeba se bát žádné zimy, protože v krasovém podzemí je celoročně konstantní teplota vzduchu cca 8-9 stupňů Celsia nad nulou, ve Zbrašově dokonce 14. Hlavní sezóna jeskyní začne letos již na Zelený čtvrtek 28. března 2024.
První fotografie Moravského krasu jsou přes sto let staré, říká speleolog
https://stisk.online/a/iBjTF/prvni-fotografie-moravskeho-krasu-jsou-pres-sto-let-stare-rika-speleolog
12.03.2024
Vyškov - Moravský kras je nejlépe vyvinuté krasové území v České republice. Najdeme zde nejdelší jeskynní systémy ve střední Evropě, známou propast Macochu a mnoho dalších krasových jevů. První fotografie zde vznikly patrně na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století. Od té doby se fotografie povrchu i podzemí Moravského krasu stala nedílnou součástí odborné dokumentace při průzkumech. Do nedávna nepublikované historické snímky z této oblasti představil přírodovědec Petr Zajíček na své přednášce v knihovně Karla Dvořáčka ve Vyškově.
https://www.dotyk.cz/magazin/hranicka-propast-dno/
14.03.2024
Nedaleko Teplic nad Bečvou se nachází mimořádný přírodní zázrak, Hranická propast, která je známá jako nejhlubší zatopená sladkovodní propast na světě. Její počátky sahají až do roku 1580, kdy se o ní významně zmiňují historické osobnosti jako Tomáš Jordán z Klauznburgku a Jan Amos Komenský.
Jeskyně Výpustek a 40 000 let její historie: Od pazourku k jaderné válce
https://medium.seznam.cz/clanek/ceska-historie-jeskyne-vypustek-a-40-000-let-jeji-historie-od-pazourku-k-jaderne-valce-51788
15.03.2024
Moravský kras je svými jeskynními systémy proslulý. Jeden z těch vůbec nejvýznamnějších pak představuje jeskyně Výpustek. Její dlouhá historie nabízí exkurzi do dob dávno i nedávno minulých.
V Javoříčských jeskyních se chystají probouzet netopýry. Je jich tu u nás nejvíce
https://www.novinky.cz/clanek/cestovani-v-javoricskych-jeskynich-se-chystaji-probouzet-netopyry-je-jich-tu-u-nas-nejvice-40464134
14.03.2024
Jeskyně v Javoříčku nedaleko Bouzova na Olomoucku mají v oblibě netopýři. Zimuje jich tu pravidelně nejvíce v celé České republice, řádově jde o tisíce jedinců několika druhů. Primát jeskyní potvrdilo i poslední zimní sčítání.
Lidé mohou navrhovat jméno pro mladou kromaňonskou dívku z Mladečských jeskyní
https://hanacka.drbna.cz/z-kraje/olomoucko/31127-lide-mohou-pojmenovat-mladou-kromanonku-z-mladecskych-jeskyni.html?utm_source=copy
17.03.2024
Správa jeskyní vyzvala veřejnost, aby navrhla jméno pro sedmnáctiletou dívku z doby kamenné, jejíž lebku v roce 1881 nalezl v Mladečských jeskyních na Olomoucku rakousko-uherský archeolog Josef Szombathy. Tým českých a brazilských odborníků vytvořil její virtuální model.
https://deti-noci.cz/2024/03/tajemno/myty-a-povesti/tajemstvi-byci-skaly/
17.03.2024
Dlouho se vědecké obci šuškalo o rituálním pohřbu halštatského velmože v jeho Předsíni, během něhož tam bylo rituálně obětováno mnoho mladých a krásných žen, případně o dávném masakru utečenců či cizinců z jihu…
Nejhlubší sladkovodní propast světa u Hranic opět zkoumají speleologové. Využívají u toho 3D scanner
https://olomouc.rozhlas.cz/nejhlubsi-sladkovodni-propast-sveta-u-hranic-opet-zkoumaji-speleologove-9192421
12.03.2024
Nového pomocníka využívají speleopotápěči při dalším výzkumu nejhlubší sladkovodní propasti světa u Hranic na Přerovsku. K dispozici mají 3D scanner, kterým se snaží zmapovat tzv. suché jeskyně propasti. Zatím prostory měřili jen pásmem nebo je fotili. Jediná přístupová cesta k nim vede pod vodou.
NEJEN PODZEMÍ
==========================================================
Kdo byl jako první pohřben ve vyšehradském Slavíně?
https://www.hrady.cz/clanky/kdo-byl-jako-prvni-pohrben-ve-vysehradskem-slavine
10.03.2024
Dvanáct let po smrti mu postavili v Chotkových sadech neobyčejný pomník. Má podobu jeskyně, v níž se ukrývá osm postav z bělostného mramoru. Na zadní straně ze švédské žuly jsou názvy jeho literárních děl
Strážci přírody v Moravském krasu loni uložili meziročně o něco více pokut (ČTK)
https://www.silvarium.cz/zpravy-z-oboru-lesnictvi-a-drevarstvi/strazci-prirody-v-moravskem-krasu-loni-ulozili-mezirocne-o-neco-vice-pokut-ctk
11.03.2024
Strážci přírody v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Moravský kras za loňský rok uložili na místě 43 pokut, ve srovnání s rokem 2022 jich bylo o sedm více. I tak je to výrazně méně než v covidovém roce 2020, kdy jich uložili bezmála 150. Na webu strážců o tom informoval zástupce vedoucího správy chráněné krajinné oblasti Antonín Tůma.
Driftující řidiči u Macochy léta po nocích šikanují obyvatele Moravského krasu
https://www.novinky.cz/clanek/domaci-ridici-u-macochy-leta-po-nocich-sikanuji-obyvatele-moravskeho-krasu-40463965
12.03.2024
Přijíždějí po setmění, někdy až kolem půlnoci nebo ještě později. Může jít o řidiče až 30 aut, kteří se scházejí na parkovišti u slavné propasti Macocha v centru Moravského krasu na Blanensku. Pak, bez ohledu na pozdní noční hodinu i na to, že se nacházejí v jedné z přírodně nejcennějších lokalit Česka, driftují.
Kde spí blaničtí rytíři? Na Moravě, můžete je spatřit v jedné tajemné jeskyni v obci Rudka
https://medium.seznam.cz/clanek/alf-kde-spi-blanicti-rytiri-na-morave-muzete-je-spatrit-v-jedne-tajemne-jeskyni-51621
14.03.2024
Viděl jsem oddíl spících, zkamenělých blanických rytířů s jejich velitelem svatým Václavem. Trpělivě mlčky čekají, až přijde jejich chvíle. V moravské obci Rudka, nedaleko Kunštátu se nachází Jeskyně Blanických rytířů. Unikátní dílo inspirované českou historií.
ZAHRANIČÍ
======================================================================
https://www.svetcestovatele.cz/cesky-par-ilona-a-jonas-ziji-v-jeskyni-na-kanarskych-ostrovech-jeskyne-pry-vyjde-levneji-nez-prazska-garsonka/
11.03.2024
Ilona Hověžáková (32) s partnerem Jonášem Mazánkem (43) žijí v jeskyni a připouštějí, že možná tak trochu blázni jsou. Ostrovu La Palma se totiž přezdívá blázinec bez střechy.
Kazumura, nejdelší lávová trubice na světě do které se dá vstoupit
https://medium.seznam.cz/clanek/iveta-mauci-kazumura-nejdelsi-lavova-trubice-na-svete-do-ktere-se-da-vstoupit-50613
11.03.2024
Nebyli byste sami, kdybyste o lávové trubici neslyšeli. Ale ukázalo se, že jich je po světě vlastně docela dost. Co to vlastně je? Pokud vás přemáhá zvědavost, ale máte obavy z roztavené lávy, nebojte se, ta už je dávno pryč.
Skončí Dobšinská ledová jeskyně bez ledu? Slovenští vědci zkoumají, jaký vliv na ni má změna klimatu
https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/veda/skonci-dobsinska-ledova-jeskyne-bez-ledu-slovensti-vedci-zkoumaji-jaky-vliv-na-ni-ma-zmena-klimatu-347070
13.03.2024
Největší zaledněná jeskyně na Slovensku – Dobšinská – má délku 1388 metrů. Přestože je zde průměrná roční teplota jeden stupeň Celsia pod nulou, i na ni má vliv globální oteplování. Výzkumníci složitý systém zkoumají a snaží se zjistit, jaká je budoucnost jeskyně.
Proč vymřel největší lidoop všech dob?
https://21stoleti.cz/2024/03/15/proc-vymrel-nejvetsi-lidoop-vsech-dob/
15.03.2024
Obří lidoop známý jako Gigantopithecus blacki měřil téměř tři metry na výšku a vážil kolem 270 kg. Druh přežíval dva miliony let v hustých čínských lesích, kde se živil žvýkáním ovoce a listů. Před 215 000 lety však došlo k jeho vyhynutí.
Nejzáhadnější jeskyně světa: Skrývají důkazy o utajené historii lidstva?
https://enigmaplus.cz/nejzahadnejsi-jeskyne-sveta-skryvaji-dukazy-o-utajene-historii-lidstva/
17.03.2024
Jeskyně bývaly před tisíci lety jediným domovem, který tehdejší člověk měl. Dnes tato místa archeologům pomáhají vytvořit lepší obraz o životě našich pravěkých předků. Jenže ne vždy obraz odpovídá dávno zakotveným představám. Vypovídají jeskynní nálezy o dějinách, které se historici snaží utajit?
Zbraně pračlověka: Čím lovili lidé v pravěku?
https://www.abicko.cz/clanek/precti-si-zabava/31166/zbrane-pracloveka-cim-lovili-lide-v-praveku.html
16.03.2024
Jaké zbraně používal pračlověk? Proč se pravěcí lidé namáhali vývojem nových loveckých zbraní? Zřejmě proto, že se jim zmenšovala kořist. Nové zbraně zvýšily šance, že lov bude úspěšný.
Dutá Země? Takto do ní lidé pronikali…
https://medium.seznam.cz/clanek/martin-lavay-duta-zeme-takto-do-ni-lide-pronikali-52092
16.03.2024
Existují pod povrchem naší planety rozsáhlé podzemní prostory? Výzkumníci se do nich snaží sestoupit už několik staletí…
VIDEO
====================================================================
Parcours Speleo Fort Barchon - Vodní parkours
Méně známé jeskyně Zbrašovského krasu.
Bývalý Nacistický nadzemní a podzemní komplex - Galbytour 2024
AUDIO
====================================================================
Jeskyně Na Špičáku lákají na prohlídku srdčitých chodeb a také na množství unikátních nápisů
Nejhlubší sladkovodní propast světa u Hranic opět zkoumají speleologové. Využívají u toho 3D scanner
JESKYNĚ FACEBOOK
====================================================================
INTERNATIONAL SHOW CAVES ASSOCIATION
15.03.2024 International Show Caves Association si aktualizovala profilový obrázek.
EUROPEAN SPELEOLOGICAL FEDERATION
06.03.2024 K dispozici jsou nové podpůrné položky FSE: trička CAVER a modré mikiny se zipem
FSE spustila několik nových položek, které mají být objednány, aby aktivně podpořila FSE EuroSpeleo projekty finančně.
EUROPEAN CAVE RESCUE ASSOCIATION
12.03.2024 Výcvik vedoucího týmu pro mezinárodní záchranné jeskyně!
Zapište si data: 15. až 22. června 2024, v Záhřebu a Starigrad Paklenica, CHORVATSKO! Voláme všechny zkušené jeskynní záchranáře!
Jsme nadšení, že můžeme oznámit školení vedoucího mezinárodního jeskynního záchranného týmu, která je jedinečnou příležitost pro ostřílené jeskynní záchranáře, jak zlepšit své odborné znalosti a posunout své dovednosti.
SCINTILEN A – SPELEOLOGICKÝ ZPRAVODAJ
12.03.2024 Ponořte se do fascinujícího podzemního světa s XXXVIII. kurzem Úvod do speleologie v Cagliari
12.03.2024 Viceprezident Andaluské federace speleologie přišel o život při technickém ponoru
12.03.2024 Nejstarší skalní umění Jižní Ameriky objevené v Argentině
12.03.2024 Yucatán, turistická železnice ohrožuje podzemní divy: poplach odborníků
12.03.2024 Ponořte se do podzemního světa: Speleologická skupina CAI Jesi pořádá kurz Úvod do speleologie 2024
11.03.2024 Zkoumání podzemí: Cesta do biospeleologie s kurzem FST
SLOVENSKÁ SPELEOLOGICKÁ SPOLOČNOSŤ
JT64 – Podlesok – Zrušený
Ospravedlňujem sa všetkým jaskyniarom a ich priaznivcom, že rušíme 64.Jaskyniarsky týždeň SSS Slovenský raj zo zdravotných a iných príčin. Všetkým prajem dobré zdravie a úspešnú jaskyniarsku činnosť. Ján Tulis
12.03.2024 Televíkend – Inšpirovaný Slovenskom
S Televíkendom RTVS môžete zažiť aj bežne neprístupné dobružstvo v jaskyni Bobačka pri Muránskej Hute.
12.03.2024 Velika Klisura, Kosovo, 1992 – 2022, 30 rokov
SLOVENSKÉ MÚZEUM OCHRANY PRÍRODY A JASKYNIARSTVA
16.03.2024 Viete, kedy vznikla NAJSTARŠIA PÍSOMNÁ ZMIENKA o jaskyni na Slovensku?
V tomto roku si pripomíname 800. výročie založenia benediktínskeho opátstva v Skalke pri Trenčíne. Prečo sa o tom zmieňujeme? V zakladajúcej listine nitrianskeho biskupa Jakuba z roku 1224 sa totiž nachádza prvá známa písomná zmienka o jaskyni na Slovensku. Spája sa so svätým Benediktom, mníchom, ktorý opustil domovský kláštor na Zobore a uprednostnil pustovnícky život na brehu Váhu niekedy v prvej polovici 11. storočia.
VEŘEJNOSTI PŘÍSTUPNÉ JESKYNĚ
======================================================================
14.03.2024 vložily 3 obrázky – Svátky jara v Jeskyni Na Špičáku
Velikonoce se kvapem blíží a s nimi i start letošní turistické sezóny. Letos mimořádně začíná u nás v Jeskyni Na Špičáku namísto aprílem už 28. března. Do té doby nás čeká ještě série školení pro budoucí průvodce. V týmu máme zkušené brigádníky ale i nové tváře. Vstupné zůstává stejné jako loni. Dospělý zaplatí za prohlídku 160 Kč, senior či student 130 Kč a dítě 100 Kč. Podrobnější informace získáte na našem webu http://naspicaku.caves.cz. Pokud si budete chtít zpestřit velikonoční svátky návštěvou mramorového labyrintu, neváhejte se za námi přijít podívat. Těšíme se!!
12.03.2024 vložily 2 obrázky – Ledovcový muž z Tirol dostal podle místa nálezu přezdívku „Ötzi“. Jaké jméno/přezdívka by se hodilo k 17leté dívce, která před 31 tisíci lety za doby kamenné pobývala v Mladečských jeskyních? Navrhujte.
======================================================================
ČESKÁ SPELEOLOGICKÁ SPOLEČNOST
15.03.2023 vložily 1 obrázek – SPELEOLOGIE DĚTSKÝMA OČIMA – POSLEDNÍ VOLNÁ MÍSTA ‼️ Na letošním setkání Speleofórum 2024 budou mít děti ve věku 6-15 let svůj vlastní blok prezentací. Mohl by to být i váš malý jeskyňář, který se statečně postaví na pódium a 10 minut bude vyprávět o svých dobrodružstvích v jeskyni...
Více na https://www.speleo.cz/blok-detskych-prezentaci
15.03.2023 vložily 1 obrázek – Od dnešního rána si na našich podcastových platformách můžete poslechnout další, již třináctý díl oblíbeného pořadu "Ochutnej přírodovědu". Tentokrát nás zavede do světa pod našima nohama profesor Jiří Žák z Ústav geologie a paleontologie PřF UK.
https://open.spotify.com/episode/6DCC3sLD0pgZaWryogK32h
14.03.2023 vložily 2 obrázky Konference Hranický kras v souvislostech začala...
Na konferenci, konající se v Zámeckém klubu v Hranicích, budou prezentovány výsledky multioborového projektu KRAJINA VCELKU A KRAJINA V DETAILU – MEZIOBOROVÝ VÝZKUM HRANICKÉHO KRASU podpořeného Grantovou agenturou Gregora Johana Mendela, řešeným Mendelovou univerzitou v Brně v letech 2021–2024. Konference se účastní i členové ČSS.
12.03.2023 vložily 2 obrázky – Právě před 160 lety, 12. března 1864, byl při hloubení jáchymovské jámy Svornost naražen pod 12. patrem v hloubce 532 m silný pramen teplé vody s vydatností až 486,3 l/min., který postupně zaplavil většinu dolu – tehdejší vodotěžné stroje nedokázaly tak silný přítok vody zvládnout. Až když bylo v roce 1866 nainstalováno nové čerpadlo na parní pohon, se do roku 1869 podařilo důl Svornost znovu odčerpat a pramen uzavřít betonovou zátkou. Důl pak pracoval až do dočasného ukončení těžby v roce 1901. Tehdy ještě nebyla známa radioaktivita jáchymovských důlních vod a jejich léčivé vlastnosti. Teprve po novém vyčerpání dolu Svornost v únoru 1924 bylo zjištěno, že pramen vody, který zatopil důl v roce 1864, pod 12. patrem stále vyvěrá a že je vysoce radioaktivní. Byl nově zachycen a speciálním potrubím odveden do státních radiových lázní. První radioaktivní voda byla do lázní dodána 30. května 1924, v roce 1925 byl pramen na počest objevitelky radia Marie Sklodowské-Curie, která tehdy zavítala do Jáchymova, nazván Curie. Pro lázeňské účely je tento pramen využíván dodnes.
12.03.2024 vložila 9 obrázků – V sobotu 9.3. proběhlo v jeskyních Spirálka a Piková dáma součinnostní cvičení Speleologické záchranné služby stanice Morava a polské GRJ.
15.03.2023 vložily 1 obrázek – Novinka od Climbing Technology
14.03.2023 vložily 1 video – Našli jsme ukázkové použití overalu Holloch comfort od Aventure Verticale a kaňonářských bot Mic Canyon od Etché Sécurité Speleoparkour v Belgii!
11.03.2023 vložily 1 obrázek – Když do nich vlezeš, už nevylezeš. WARMBAC!
Chrániče jeskyňářů - kolen, loktů, nohou. Neoprénové, kevlarové, Warmtexové. Nastavitelné i nenastavitelné. Vybere si každý. Ať se doplazíte co nejdál, kolena vydrží a overaly se neprošoupou!
Máte je ve své jeskyňářské výbavě?
17.03.2023 Do archivu technické Literatury přibyl historický článek Tondy Zelenky, kterak spočítat a nechybovat při plánování tyrolského traverzu: W10.
Expedice Taurus má novou sbírku literatury čítající 19 článků: Literatura Taurus, čímž zároveň v archivu literatury vznikla nová kategorie „Z“ zahrnující popisy z cest a výsledky výprav, akcí a expedic členů klubu do zahraničí.
ČSS ZO 1 - 06 SPELEOLOGICKÝ KLUB PRAHA
17.03.2023 vložila 1 obrázek – Český neKras, pozvánka jeskyňářů na Tetín
ZO ČSS ZO 1 - 10 SPELEOAQUANAUT
SPELEOAQUANAUT IN MEMORIAM
O víkendu 27.-28. dubna se bude konat na tradičních místech Českého krasu vzpomínková akce na naše zesnulé kamarády. Kdo jste je znali a chcete si je společně připomenout v našich myslích, jste zváni.
Barrandovka a Alkazar - tréninková dvoj – akce Reportáž z dnešní tréninkové akce bych ve stručnosti rozdělil na několik krátkých „kapitol“… Trénink a následná návštěva Barrandovy jeskyně nabídla více rovin pohledu…AlkazarNotoricky známý lom Alkazar v Českém krasu, nebo přesněji lom V Kozle(!), případně Hostím 1, prošel celkem pestrou historií. Ovšem v současné době se k radosti všech zúčastněných stal díky iniciativě horosvazu oblíbeným a zdá se, že i solidně vybaveným venkovním trenažérem ...
MS v Estonsku - výkon tak trochu odjinud. Náš člen Marek Švejda získává na Mistrovství světa v zimním plavání v Tallinnu (Estonsko) bronzovou medaili za 3. místo na 100 metrů "prsa" a bronzovou medaili za 3. místo ve štafetě družstev. Obstát v konkurenci 40 zemí a 1400 soutěžících není jistě samozřejmost. Zvláště když má voda 1,5° Celsiových. Navíc zůstat jen za takovými seveřany jako jsou Finové, Dánové nebo domácí Estonci není ostuda. Ačkoliv je to úspěch tak trochu z jiného oboru, přesto jsme hrdí, že česká vlajka zavlála nad stupni vítězů právě díky našemu borcovi... Velký respekt a gratulace!
17.03.2024 vložila 5 obrázků – Závrt 71. Sobotní akce do jeskyně v závrtu 71 na Šošůvecké plošině, při příležitosti vzpomínkového víkendu, věnovaného památce nedávno zemřelého kamaráda a duše naší Holštejnská výzkumná skupina Honzy Žána Fatky.
Jeskyně byla objevena naší skupinou v roce 1966, při otvírce závrtu 71 (číslo je dle evidence povrchových krasových jevů) nedaleko bývalého lomu na vápenec Malá dohoda. Jeskyně je vertikálního charakteru, tvořena docela monstrózní propastí do celkové hloubky 90 m pod povrch. U povrchu je zabezpečena poklopem a betonovými skružemi do hloubky cca. 4 metry, potom následuje asi 6 metrů hluboký průstup balvanitým závalem, který odděluje propast od povrchu. Ze spodní části závalu se slaňuje do hlavní 60 metrů hluboké propasti. V horní polovině propasti, v hloubce cca. 30 metrů pod povrchem se nachází tzv. První horizont. V propasti tvoří přirozené místo pro pohodlnou přepínku na laně, říkáme tomu balkonek, jinak Beton. Z balkonu je lanovým traverzem zpřístupněn Pavlíkův dómek. Prostora objevená v roce 1968, nese jméno po svém objeviteli Pavlu Glozarovi (legenda, jeskyňář Moravského krasu). Tuto cestu přes lanový traverz mám velmi rád, neboť tam na člověka dýchne i trocha historie z prvního průstupu jeskyňářů v podobě zbytků smyček z kroucených lan a starých rezavých skob. Smekám před borci, co dokázali s tehdejším vybavením. V dómku je nenápadný podpis objevitelů, v bahně na stěně,, 22.4.1968, PG a JB (Glozar, Bartík). Pavlíkův dóm není příliš rozměrná cca. 4x7 metrů, ale značně 15-20 metrů vysoká prostora. Je to zajímavý relikt krasového horizontu, který by teoreticky mohl mít nějakou spojitost s horizontem Holštejnské jeskyně jejíž možné pokračování probíhá nedaleko. Díky za pěknou akci a fotky kluci. Fotky: Radek Paruch, Marek Kalvoda.
17.03.2024 vložila 9 obrázků – Makáme na tom! Zahájili jsme práce na novém vstupu do Lipovecké ventaroly!
15.03.2024 vložila 4 obrázky – Přinášíme shrnutí našich aktivit za posledních pár dní.
V sobotu 9.3. duo Jirka a Milan likvidovali zával pod Plackou ve Skleněných dómech způsobených skapovou vodou a uvolněním sedimentu ve stropě. Ve středu 13.2. Mirka pod dohledem Toma trénovali v Michalce SRT. Pak slanila do Křížovy sondy a nakopala cca 10 kýblů. Ve čtvrtek trio Krteček, Tom a Dejv kopii v Krizovce, vyletělo ven 215 kýblů, celkově se postoupilo o cca 1,2 metrů. Na čelbě se ze dna vynořil slušný kus skály, tak uvidíme, kam to pustí příště
17.03.2024 vložila 5 obrázků – Někdy jsou kontroly na zimovišti netopýrů velmi náročné.
DALŠÍ
======================================================================
STRÁŽ PŘÍRODY CHKO MORAVSKÝ KRAS
15.03.2024 Medvědí česnek na Blanensku: Trhání může škodit přírodě či přivodit otravu
Sezona medvědího česneku na Blanensku a Brněnsku začala. Někteří lidé však při trhání této oblíbené rostliny škodí přírodě nebo se mohou otrávit. Medvědí česnek totiž lidé trhají v blanenských a brněnských přírodních rezervacích, kde je jeho trhání zakázáno. Navíc se objevily případy záměny s konvalinkou, která je jedovatá a člověku nebezpečná. „V přírodních rezervacích je zakázané medvědí česnek trhat. Přesto se tyto případy objevují. Někdy i v takovém extrému, že si lidé nabírají plné igelitové tašky,“ uvedl vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras Dominik Franc.
Dále čtěte na https://blanensky.denik.cz/zpravy_region/medvedi-cesnek-blanensko-vyskovsko-brnensko-jaro-priroda-rostlina.html
PODZEMNÍ CHODBY A PROSTORY V ČR
AKCE, PŘEDNÁŠKY, KONFERENCE, atd.
======================================================================
20.03.2024 – Velký speleopotápěčský traverz
23.03.2024 – Probouzení netopýrů v Javoříčských jeskyních
23.03.2024 – Český neKras 2024
23. – 24. 03. 2024 – Speleomiting 2024
05.04.2024 – Premiéra filmu: Moravské Švýcarsko Jindřicha Wankla
06.04.2024 – Seminář „Nehoda v jeskyni“ 2024 Rudice
13.04.2024 – Každoroční úklidová akce v Moravském krasu
13. – 14.04.2024 – Za nerostným bohatstvím Plzeňska
19. – 21.04.2024 – Speleofórum 2024
19. – 21.04.2024 – Forum Speleo 2024
05. – 09.05.2024 – Čarovné tóny Macochy
25.05.2024 – Petrbokův memoriál
29.05 – 02.06.2024 – Balkan Cavers Camp 2024
06.07.2024 Setkání jeskyňářů – seniorů v Moravském krasu
13. – 15.09.2024 – Podzimní setkání jeskyňářů pod Ještědem
19. – 22.09.2024 – Evropská schůzka pro speleologickou záchranu: v Mostaru, Bosna a Hercegovina
04. – 06.10.2024 – České podzemí
OBRÁZKY
====================================================================
Mähr. Schweiz. Schutzhaus auf der Mazocha (1904)