Speleostřípky 2023/38

TOP
======================================================================
Na laně a s kamerou. Do Koněpruských jeskyní se spustili vědci a vytvořili první 3D model v Evropě
Magazín Experiment: Jak si jeskyňáři představují budoucnost?
Česko má první keltské pivo. Vzniklo díky vědecké analýze
JESKYNĚ
======================================================================
https://budejovice.rozhlas.cz/zaveseni-na-lane-skenovali-vedci-konepruske-jeskyne-aby-vytvorili-digitalni-3d-9076073
20.09.2023
Koněpruské jeskyně na Berounsku mají jako první v Evropě digitální kopii. Jihočeští vědci ji vytvořili na základě speciální metody 3D skenování. Pomocí speciální kamery se dostali i do míst, která zatím nikdo nezmapoval. Součástí modelu byla i rekonstrukce obličeje pravěké ženy, jejíž ostatky se v jeskyni našly. Její lebka dostala jméno Zlatý kůň podle vápencového návrší, v němž se známé jeskyně nachází.
https://www.msdiving.cz/jeskynni-potapecske-kurzy/
Jeskynní potápění (Cave diving) patří k vrcholu potápěčské kariéry, a proto vyžaduje značné zkušenosti s potápěním na volné vodě. Uzavřený prostor jeskyní neodpouští chyby, které byste za normálních okolností vyřešili výstupem na hladinu. Jeskynní kurzy vyučujeme pod asociací ASTD, neboť nejsou zbytečně rozvětvené jako u ostatních asociací - nemusíte tudíž absolvovat spoustu jeskynních kurzů, abyste se dostali na požadovanou úroveň. Certifikace je zároveň platná jak pro jeskyně (Cave), tak důlní díla (Mine). Je zde kladen vysoký nárok na kvalitu potápěčů a požadavek na vstupní licenci Technical Diver (nebo vyšší) - v případě sidemount konfigurace navíc Tek Sidemount Diver.
Na laně a s kamerou. Do Koněpruských jeskyní se spustili vědci a vytvořili první 3D model v Evropě
https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/veda/konepruske-jeskyne-3d-model-unikatni-pruzkum-praveka-zena-model-cesti-vedci_2309202335_kac
20.09.2023
Koněpruské jeskyně na Berounsku mají jako první v Evropě digitální kopii. Jihočeští vědci ji vytvořili na základě metody 3D skenování. Pomocí speciální kamery se dostali i do míst, která zatím nikdo nezmapoval. Součástí modelu byla i rekonstrukce obličeje pravěké ženy, jejíž ostatky se v jeskyni našly. Její lebka dostala jméno Zlatý kůň podle vápencového návrší, v němž se známé jeskyně nachází.
Pod příkrovem temného podzemí: Objevování tajů Punkevní jeskyně
https://www.hrady.cz/clanky/pod-prikrovem-temneho-podzemi-objevovani-taju-punkevni-jeskyne
21.09.2023
Punkevní jeskyně, nacházející se v malebném koutu jižní Moravy, jsou fascinující destinací pro všechny, kdo mají zájem prozkoumávat přírodní krásy a tajemství.
Kateřinská jeskyně učinila další objev. Tajemství obchodníků s penězi skrývala pod zemí
https://zahrada.firenews.video/technologie/katerinska-jeskyne-ucinila-dalsi-objev-tajemstvi-obchodniku-s-penezi-skryvala-pod-zemi/
21.09.2023
Archeologický nález vědci předběžně datovali na konec 14. a začátek 15. století. „Podobný jeskynní objev s věštěním peněz je u nás doložen pouze v Koněpruských jeskyních. V Moravském krasu zatím ne. Mince jsou opotřebované a ražba není vidět. Je možné, že šlo pouze o meziprodukt vzniklý praním špinavých peněz. Byly nalezeny i zbytky materiálu, t. zv útržky, z nichž se vyřezávaly mince. Ve středověku bylo padělání peněz velmi přísně trestáno. Například čtvrcení,“ řekla v pátek na místě nálezu Deníku Rovnost Ivana Vostrovská, vedoucí archeologického výzkumu z Univerzity Palackého v Olomouci.
Magazín Experiment: Jak si jeskyňáři představují budoucnost? A pomůžou muzea k záchraně bílých nosorožců?
https://radiozurnal.rozhlas.cz/magazin-experiment-jak-si-jeskynari-predstavuji-budoucnost-a-pomuzou-muzea-k-9078254
23.09.2023
Letos je to přesně 300 let, co brněnský rodák Lazar Schopper jako první člověk sestoupil do propasti Macocha. Moravský kras je oblíbeným místem speleologů dodnes. I po stovkách let jim mnohá ze svých tajemství ukrývá. Jeskyňáři se ale nevzdávají a své postupy i techniku stále zdokonalují. Pomáhají jim v tom výdobytky 21. století – laser, drony i speciální dýchací přístroje.
Punkevní jeskyně Blansko - nejnavštěvovanější jeskyně v ČR
https://www.skvelecesko.cz/punkevni-jeskyne-blansko-nejnavstevovanejsi-jeskyne-v-cr-a3632?gclid=EAIaIQobChMIv7Di1oTBgQMVk0JBAh2u3ADOEAMYASAAEgLXwvD_BwE
23.09.2023
Punkevní jeskyně leží v severní části Moravského krasu v kaňonu Pustého žlebu, v národní přírodní rezervaci Vývěry Punkvy. Suchá část byla zpřístupněna již v roce 1909. V březnu 1921 byla zprovozněna první vodní část jeskyně s plavbou loděmi. Aktuálně jde o jedinou fungující plavbu motorovými loděmi v přírodní jeskyni v kontinentální Evropě. Návštěvníci se podívají i na dno 138 metrů hluboké propasti Macocha.
OSTATNÍ NEJEN PODZEMÍ
======================================================================
Ze skály nad Sázavou padá do řeky zlato. Kam se ještě můžeme vydat za opravdovými poklady?
https://www.ctidoma.cz/zajimavosti/ze-skaly-nad-sazavou-pada-do-reky-zlato-kam-se-jeste-muzeme-vydat-za-opravdovymi-poklady
Poklady skutečně existují, nejsou to jen pohádky. O tom se přesvědčili třeba obyvatelé Podmokel a širokého okolí, kteří po jednom velkém dešti nestačili zlaté mince ani sbírat. Možná se tam stále schovávají další, případně je najdeme někde docela jinde. Jak ukazují dosavadní nálezy, vyloučeno to rozhodně není. Proč bychom se třeba s tímto návodem tedy místo na houby nevydali na poklady?
Dokonalý obraz monumentálního přírodního útvaru a barokní architektury – to je Svatý Jan pod skalou
https://www.frekvence1.cz/vylety/vylety-stredocesky-kraj/dokonaly-obraz-monumentalniho-prirodniho-utvaru-a-barokni-architektury-to-je-svaty-jan-pod-skalou.shtml
13.09.2023
Rádi byste vyrazili na výlet, ale dochází vám nápady kam? S tím vám poradí Frekvence 1 spolu s Tomášem Fílou. Ten objíždí celou Českou republiku a hledá pro vás to nejzajímavější, co naše krásná vlast nabízí. Nechte se inspirovat a překvapte sebe i své blízké výletem na místo, které je Frekvencí 1 vyzkoušené a doporučené.
Prezident Pavel přijede na Blanensko. Velký zájem je o debatu, uvidí i kras
https://blanensky.denik.cz/zpravy_region/prezident-petr-pavel-blansko-moravsky-kras-debata-kino-eva-pavlova-prohlidka.html
19.09.2023
Vzácné hosty přivítá v úterý 26. září Blanensko. Při oficiální návštěvě jižní Moravy přijede do regionu prezident České republiky Petr Pavel s manželkou Evou. Dopoledne a část úterního odpoledne stráví v Brně na několika místech. Poté navštíví Dům přírody Moravského krasu, vyhlášené Punkevní jeskyně a první den návštěvy ukončí v osm hodin večer debatou s obyvateli v blanenském kině v Hybešově ulici. O ni byl podle mluvčí blanenské radnice Pavly Komárkové velký zájem.
Výstavy prehistorických artefaktů doplní v Národním muzeu Věstonická venuše
https://cesky.radio.cz/vystavy-prehistorickych-artefaktu-doplni-v-narodnim-muzeu-vestonicka-venuse-8795032
21.09.2023
Do Národního muzea (NM) se po devíti letech vrací nejstarší keramická soška na světě, Věstonická venuše. Návštěvníci si ji budou moci prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla, která v Historické budově NM začne v pátek a potrvá do konce února příštího roku. Představí archeologické nálezy šperků a nejrůznějších artefaktů z moravských paleolitických lokalit. Výstavu, jejíž pojistná hodnota je 100 milionů korun, pořadatelé ve čtvrtek představili novinářům.
Kouzelné Broumovsko s dětmi. Objevte 5 míst, která vám vyrazí dech
https://www.maminka.cz/clanek/kouzelne-broumovsko-s-detmi-objevte-5-mist-ktera-vam-vyrazi-dech
22.09.2023
V severovýchodním výběžku Královohradeckého kraje při hranicích s Polskem se rozkládá Chráněná krajinná oblast Broumovsko. Místo, které v sobě skrývá neuvěřitelně krásnou přírodu plnou skalních útvarů a pohádkových lesů. Pokud nevíte, kam vyrazit třeba na podzimní prázdniny, zkuste tuto oblast a objevte ji spolu s dětmi v barvách podzimu.
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
https://epochanacestach.cz/grafitovy-dul-cesky-krumlov-za-doprovodu-skutecnych-horniku/
21.09.2023
O grafitu víme, že se používá k výrobě tužek, ale naši dávní předkové ho znali především jako přísadu do keramiky. Proto také na Českokrumlovsku kvalitní grafit těžili už Keltové a po nich se v tom pokračovalo i v dalších staletích.
https://ekonomickydenik.cz/do-vyberoveho-rizeni-na-predsedu-ceskeho-banskeho-uradu-se-prihlasili-jen-dva-adepti-jmena-jsou-zatim-tajna/
21.09.2023
Do výběrového řízení na předsedu Českého báňského úřadu se přihlásili pouze dva uchazeči. Jména aspirantů jsou zatím neveřejná. Stávajícímu předsedovi Martinu Štemberkovi končí mandát. Předsedu správy jmenuje vláda. Jak zjistil Ekonomický deník, ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela předpokládá, že kabinetu návrh na jmenování nového předsedy předloží v září či říjnu tohoto roku.
Česko má první keltské pivo. Vzniklo díky vědecké analýze
https://www.novinky.cz/clanek/veda-skoly-cesko-ma-prvni-keltske-pivo-vzniklo-diky-vedecke-analyze-40444432
21.09.2023
Nejprve má jemně kyselkavou chuť, ale po vypití doušku zůstane v ústech příjemná hořkost s dozvukem bylin na patře. Tak chutná TauriALE, první keltské pivo Česka. Milovníci zlatavého moku za něj mohou poděkovat vědě, uvařeno totiž bylo díky laboratorní analýze pylů z pohřebních komor v jeskyni Býčí skála v Moravském krasu na Blanensku.
MHMP: Nová výstava představuje skrytá místa pražského vodárenství
https://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/tiskovezpravy/MHMP-Nova-vystava-predstavuje-skryta-mista-prazskeho-vodarenstvi-743138
20.09.2023
Na Mariánském náměstí v centru Prahy byla slavnostně zahájena výstava nazvaná Skrytá místa pražského vodárenství, která zde bude k vidění až do 10. října 2023. Jejím prostřednictvím mohou Pražané i návštěvníci metropole odhalit lokality městské vodohospodářské infrastruktury, které jsou běžně veřejnosti nepřístupné.
Děti jako havíři. Bývalý důl přeměněný v zábavní park připravil nové atrakce
https://www.idnes.cz/brno/zpravy/zabavni-park-pemornium-nove-atrakce-oslavany.A230921_749942_brno-zpravy_mos1
22.09.2023
Kdo dnes zavítá do zábavního parku v Oslavanech na Brněnsku, dozví se o historii těžby černého uhlí v Permoniu a o environmentální tematice v Duhovém světě. Za týden si děti vyzkouší i třetí, novou část areálu.
Unikátní mohylu s vnitřní komorou objevili archeologové u Račiněvsi
https://zahrada.firenews.video/technologie/unikatni-mohylu-s-vnitrni-komorou-objevili-archeologove-u-racinevsi/
21.09.2023
Objekt byl objeven při záchranném archeologickém výzkumu v roce 1998 v místní pískovně. Tým archeologů a pedologů se aktuálně zaměřuje na jeho východní konec a pohřební komoru, která byla objevena na přilehlém poli v rámci geofyzikální prospekce. „Východní části dlouhých mohyl často sloužily několik desetiletí jako svatyně, které sloužily rituálním účelům, proto se náš výzkum zaměřuje právě na tuto oblast,“ vysvětluje Jan Turek z Centra teoretických studií Univerzity Karlovy.
Pro amatérské fotografy: na těchto místech česka pořídíte nejkrásnější záběry
https://www.poznatsvet.cz/clanek/fotogenicka-mista-cesko.html
Ve světě, kde se díky sociálním sítím stal z každého cestovatele amatérský fotograf, se hledání nejfotogeničtějších míst stalo velmi populární disciplínou. Naštěstí není nutné cestovat po celé zeměkouli, aby člověk pořídil úžasné záběry; někdy stačí jednodenní výlet, a objevíte skryté skvosty přímo na vlastním dvorku.
ZAHRANIČÍ
======================================================================
Staleté jeskyně na Havaji mohou být klíčem k životu na Marsu. Vědci jsou nadšení
https://zahrada.firenews.video/technologie/stalete-jeskyne-na-havaji-mohou-byt-klicem-k-zivotu-na-marsu-vedci-jsou-nadseni/
20.09.2023
Až donedávna se vědci domnívali, že se jim lávové jeskyně podobají svými nehostinnými podmínkami Mars, žádný organismus nemůže přežít. V nové studii však vysvětlili, že obsahují mikroby, kterým se překvapivě daří v chladném prostředí.
Tajemná podzemní nádrž jako fenomén. Skrývá hlavy Medúzy, zíral na ni i Bond
https://www.denik.cz/cestujeme-do-sveta/istanbul-bazilika-cisterna.html?question=1
17.09.2023
Klidné, až mystické prostředí a hlavně velkolepou atmosféru. To vše nabízí podzemí vodní nádrž Bazilika Cisterna v tureckém Istanbulu, která zde stojí už více než 1500 let. Jde o jedno z nejpozoruhodnějších míst této vyhlášené turistické destinace.
Klima se mění, nahlédněte do australského podzemního města budoucnosti, kam lidé unikají před horkem
https://www.lui.cz/cestovani/19468-klima-se-meni-nahlednete-do-australskeho-podzemniho-mesta-budoucnosti-kam-lide-unikaji-pred-horkem
17.09.2023
Globální oteplování a změna klimatu jsou témata, která se dostávají do centra zájmu stále více lidí. A to i přesto, že se i dnes najdou tací, kteří tvrdí, že žádný takový klimatický jev neexistuje. Faktem ale je, že průměrné teploty na Zemi se postupně zvyšují a lidé postupně začínají čelit spalujícím horkům. Ne náhodou tak před paprsky slunce hledají únik. Třeba pod zemí…
Dělníci se prokopali do tajemného tunelu. Objevili zázrak. Svět jako z pohádky jim vyrazil dech
https://www.dotyk.cz/magazin/podzemni-mesto-nevsehir-2/
20.09.2023
Zvlněná krajina Kappadokie láká návštěvníky pro svou krásu i monumentálnost. Málokdo však ví, že stejně fascinující je i prostor pod jejich nohama. V hloubce 85 metrů se nachází město, které by na celé měsíce mohlo skrýt až 20 000 obyvatel.
https://www.dotyk.cz/magazin/huautla-jeskyne/
21.09.2023
Objevit místa, kam lidská noha ještě nevkročila. To je jeden z důvodů, proč se speleologové spouštějí do hlubin, plazí se úzkými tunely, obklopují se temnotou a cestují se Mexika. Právě zde mají možnost prozkoumat jeden z nejstrašidelnějších jeskynních systémů.
https://vtm.zive.cz/clanky/nasa-chce-do-vesmiru-vyslat-humanoidni-roboty-mohli-by-pomahat-astronautum-ci-treba-prozkoumavat-jeskyne/sc-870-a-224320/default.aspx
21.09.2023
NASA se rozhodla spolupracovat se startupem Apptronik, který vyvíjí humanoidní roboty. Ti by se jednoho dne mohli vydat na Mars, Měsíc, případně i další vesmírné objekty.
Archeologové objevili v dobře prozkoumané jeskyni stovku pravěkých jeskynních maleb
https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3616048-archeologove-objevili-v-dobre-prozkoumane-jeskyni-stovku-pravekych-jeskynnich-maleb
20.09.2023
Archeologové objevili ve španělské jeskyni obrovské množství pravěkých maleb z doby kamenné. Jedná se podle nich o jeden z nejdůležitějších nálezů tohoto druhu za řadu let – na východě Pyrenejského poloostrova zřejmě dokonce úplně nejvýznamnější.
300 000 let stará kost nalezená v Číně mohla patřit dosud nepopsanému druhu archaického člověka
https://techsvet.cz/nejnovejsi-zpravy/300-000-let-stara-kost-nalezena-v-cine-mohla-patrit-dosud-nepopsanemu-druhu-archaickeho-cloveka/veronikaoberreiterova/
20.09.2023
Zkamenělá čelist objevená v jeskyni ve východní Číně nese zvláštní směs starověkých a moderních rysů, podle podrobné analýzy, která ji srovnává s desítkami dalších lidských exemplářů. Nález naznačuje, že 300 000 let stará kost mohla patřit dosud nepopsanému druhu archaického člověka.
Děsivá skála v Pensylvánii: Proklely ji čarodějnice?
https://enigmaplus.cz/desiva-skala-v-pensylvanii-proklely-ji-carodejnice/
21.09.2023
Ve městě West Hempfield v Pensylvánii v USA se nachází vysoký skalní kopec Chickies, který hledí na železniční trať podél pobřeží. Kvůli mnoha tragédiím a podivným událostem se říká, že ho proklely čarodějnice!
Aktuální tragédie na Slovensku: 4 lidé zahlceni v podzemí. Jeden je mrtvý
https://www.startitup.sk/aktualne-tragedia-na-slovensku-4-ludi-zavalilo-v-podzemi-jeden-je-mrtvy/
21.09.2023
Policie Slovenské republiky informuje na Facebooku o tragédii ve sklepě u obce Veľká Bara v okrese Trebišov. Agentura TASR dodává, že se jedná o prostory místního vinařství.
Novodobý Noe dostal pokyn od boha. Už 25 let každý den kope v džungli obří tunel
https://www.poznatsvet.cz/clanek/santiago-sanchez-tunel.html
21.09.2023
V drsném terénu západního Salvadoru se odehrává pozoruhodný příběh, který se vymyká zdravému rozumu a trvá čtvrt století. Santiago Sanchez, odhodlaný muž vedený tím, co považuje za boží příkaz, se neúnavně snaží odhalit tajemství ukryté hluboko pod povrchem země. Už neuvěřitelných 25 let se věnuje úkolu, misi, jejíž počátky tkví v božském poselství, které obdržel před dvaceti pěti lety.
Jaká je nejstarší jeskyně v Bulharsku?
https://zahrada.firenews.video/vsechny-novinky/jaka-je-nejstarsi-jeskyne-v-bulharsku/
21.09.2023
Bulharsko je bohaté na jeskyně, které odhalují tajemství starověkého člověka z doby kamenné. U nás je prozkoumáno a zmapováno asi 6 000 jeskyní, ale jako turistická místa je určeno pro turisty k účelové návštěvě asi 12. Ostatní jeskyně jsou přístupné pouze specialistům a vyškoleným horolezcům se speciálním vybavením, do ostatních je vstup zakázán. Otázky týkající se stáří, délky, historie, hloubky jeskyní byly pro návštěvníka vždy kuriozitou, a tak vás dnes seznámíme s nejstarší jeskyní v Bulharsku.
Archeologové objevili unikátní paleolitické jeskynní umění – zřejmě nejvýznamnější v Evropě
https://www.lovecpokladu.cz/home/archeologove-objevili-unikatni-paleoliticke-jeskynni-umeni-zrejme-nejvyznamnejsi-v-evrope-9556
21.09.2023
V půl kilometru dlouhé jeskyni Cueva Dones poblíž Valencie ve Španělsku bylo objeveno přes 100 pravěkých hliněných maleb a rytin. Jsou staré nejméně 24 000 let a jedná se pravděpodobně o nejvýznamnější paleolitické jeskynní umělecké dílo tohoto typu v Evropě.
https://www.wn24.cz/jednodenni-vylet-z-krakova-prozkoumejte-neoliticke-jeskyne-a-stredoveke-hrady-v-tomto-uzasnem-narodnim-parku/
21.09.2023
Národní park Ojców nabízí klidný útěk do jurských vápencových krasů a údolí. Podzim vám nabídne nádhernou paletu barev pouhých 20 kilometrů od Krakova.
NASA našla obyvatelné místo na Měsíci. Chce vybudovat základnu v jeskyních
https://zahrada.firenews.video/technologie/nasa-nasla-obyvatelne-misto-na-mesici-chce-vybudovat-zakladnu-v-jeskynich/
21.09.2023
Americká agentura NASA udělala první krok k životu na Měsíci. Našla vhodná místa pro vybudování základny. Měsíční jeskyně, do kterých se lze dostat z větších jam na povrchu, podle vědců poskytují stabilní a bezpečné prostředí s příjemnými teplotami, které napomáhají dlouhodobému průzkumu a následnému osídlení Měsíce.)
Jeskyně, kde ze stropu visí netopýří hadi.
https://www.atlasobscura.com/places/cave-of-the-hanging-snakes?utm_source=Atlas%20Obscura%20Daily%20Newsletter&utm_campaign=900fdb5807-EMAIL_CAMPAIGN_2023_09_21&utm_medium=email&utm_term=0_-900fdb5807-[LIST_EMAIL_ID]&mc_cid=900fdb5807&mc_eid=bd245ee4b0&fbclid=IwAR2ZMVLOZ44le9ZJMDaV1oc0A9XHTMWwuW2SmX6N3Tfaqg9KBucTYfv-xKU
21.09.2023
UŽOVKA ŽLUTOČERVENÁ ( Pseudelaphe flavirufa ) je malý lesní had, který běžně v zemi loví hlodavce, ještěrky a další malá zvířata. V odlehlé jeskyni ukryté v džungli Yucatánu si však tito hadi vyvinuli strašidelný a neuvěřitelný nový způsob života.
https://www.atlasobscura.com/places/sudwala-caves
Tyto jeskyně z jiného světa tvoří nejstarší známý jeskynní systém na Zemi.
Jeskyně Sudwala v Mpumalanga V Jižní Africe jsou nejstarší známé jeskyně na světě. Začaly se tvořit asi před 240 miliony let, když přírodní kyselina v podzemní vodě prosakovala zlomy a spárami prekambrické dolomitové horniny v regionu. Abychom uvedli tuto nepředstavitelnou dobu do nějakého kontextu, když vznik jeskyní začal, Afrika byla stále součástí Gondwany, superkontinentu, který zahrnoval dnešní Jižní Ameriku, Afriku, Arábii, Madagaskar , Indii , Austrálii a Antarktidu .
https://www.atlasobscura.com/places/nickajack-cave
Tato velká jeskyně je letním domovem tisíců netopýrů a má bohatou historii sahající až do pravěku.
Kde můžete být svědky 60 000 netopýrů vynořujících se při západu slunce? Kde Johnny Cash našel anděla, který ho dovedl do bezpečí? Kde najdete zvěsti o obřích sumcích, kteří se živí netopýry? Odpověď je Nickajack Cave na řece Tennessee . Je to sotva tři míle od rušné dálnice a pravděpodobně jste o tom nikdy neslyšeli.
https://www.atlasobscura.com/places/tham-lod-cave
Míle dlouhá splavná jeskyně zdobená stalaktity a stalagmity dosahujícími až 65 stop.
Tham lod je jeskynní systém v thajské provincii Mae Hong Son, který se táhne téměř míli. Řeka Lang (Nam Lang) protéká celou délkou jeskyně, z jedné strany hory na druhou, a jediný způsob, jak prozkoumat dlouhou jeskyni, je najmout si vratký bambusový vor a místního průvodce s plynovou lucernou. .
https://www.atlasobscura.com/places/beer-quarry-caves
V tomto římském lomu se kdysi konaly tajné mše a pašerácký kontraband a nyní je domovem vzácných druhů netopýrů.
Lidé do těchto jeskyní sestupovali tisíce let. Rozsáhlá podzemní síť sloužila jako lom, tajné místo uctívání a bezpečný úkryt pro pašeráckou kořist.
Protože zdejší vápenec je tak kvalitní, místní komunity těží z této oblasti nejméně 2000 let, počínaje Římany. Pivní kámen se snadno vyřezává a vyřezává, ale po vystavení vzduchu ztvrdne a stane se odolnějším.
Smrtící útvary podobné krápníkům a kolosální struktura pod ledem. To jsou záhady Antarktidy
https://www.wn24.cz/smrtici-utvary-podobne-krapnikum-a-kolosalni-struktura-pod-ledem-to-jsou-zahady-antarktidy/
22.09.2023
Antarktida není prostředí vřelé k životu. Pod touto ledovou pustinou číhá takzvaný „ledový prst smrti“. Jakmile se tento vražedný útvar dotkne čehokoli živého, okamžitě to změní v kus ledu. Kromě toho se pod antarktickým ledem nachází tajemný kolosální objekt, podle vědců možná gigantický asteroid, konspirátoři zase mluví o mimozemské či nacistické základně. O záhadách Antarktidy psali IFLScience, New York Post a PolitiFacts.
VIDEO
====================================================================
Punkevní jeskyně a propast Macocha
10 fascinujících – skutečných podzemních měst
AUDIO
====================================================================
Digitální 3D model Koněpruských jeskyní viděla Jitka Cibulová Vokatá
FOTO
====================================================================
Sestup Kolmou propastí – Sloupsko-šošůvské jeskyně
Den otevřených dveří jeskyně Býčí skála v Moravském krasu na Blanensku.
JESKYNĚ FACEBOOK
====================================================================
INTERNATIONAL SHOW CAVES ASSOCIATION
17.09.2023 National Rock Collecting Day je jedním z našich oblíbených dnů. Samozřejmě si myslíme, že máme nejhezčí skály, ale můžeme být trochu zaujatí.
EUROPEAN SPELEOLOGICAL FEDERATION
23.09.2023 Během konference Kras, jeskyně a lidé ve Sloupu (CZ) měli prezident Jean-Claude Thies a generální tajemnice FSE Alena Gessert možnost setkat se s delegací předsednictva UIS k malé neformální výměně názorů.
14.09.2023 𝗖𝗮𝘃𝗲 𝗜𝗻𝗰𝗶𝗱𝗲𝗻𝘁 𝗮𝘁 𝗠𝗼𝗿𝗰𝗮 𝗖𝗮𝘃𝗲
Sledoval jsem aktualizace probíhající jeskynní záchranné operace v Turecku plný naděje na dobrý konec. A nyní se všechny naše naděje naplnily. Přeji oběti jménem FSE rychlé a úplné uzdravení a mnoho šťastných a zachráněných návratů do podzemního světa v budoucnu.
SCINTILENA – SPELEOLOGICKÝ ZPRAVODAJ
24.09.2023 CT sken včel na ochranu těchto důležitých opylovačů
24.09.2023 IV Congress Espeleopirineos: Nepřehlédnutelná akce pro milovníky speleologie
24.09.2023 Z temnoty do světla: Výstava věnovaná Armandu Halupcovi a tajemným podzemním oblastem Terstu
24.09.2023 Nová rekordní hloubka objevená v krasové oblasti Bardineto savonskou speleologickou skupinou DLF
24.09.2023 UNESCO uznává křídy z Emilia Romagna jako místo světového dědictví
24.09.2023 Prozkoumejte podzemní zázraky s Versilia Speleological Archaeological Group
24.09.2023 Byla představena kniha o legendární „Operaci Corsaro“ z roku 1953: Cesta do hlubin krasu
23.09.2023 La Grigna al Contrario: číslo 37 právě vyšlo
19.09.2023 Valentinina jeskyně se otevírá veřejnosti: jedinečný speleologický zážitek v Terstském krasu
19.09.2023 Objevování podzemních divů: Speleo víkend speleologické skupiny Ruvese
19.09.2023 Lidské důkazy se vynořují z krasové jeskyně v jihovýchodní Murgii
19.09.2023 Program intervencí kongresu Hypogea 2023
19.09.2023 Benefiční koncert "FinalmenteSpeleo per Casola Valsenio": příležitost k solidaritě a rockové hudbě
19.09.2023 Netopýři v domě: Žádný zdravotní alarm, zaručeno ochranou proti netopýrům
18.09.2023 Wings in the Dark: Severoamerická záchranná mise na záchranu netopýrů
18.09.2023 Trekking s autorem: Eugenio Griffoni nás vede k duši ve Fernweh
17.09.2023 Mimořádný průzkum solných jeskyní Mount Sedom v Izraeli
17.09.2023 Kalendář akcí 2023: Cesta do srdce evropské speleologie
17.09.2023 Informační bulletin EuroSpeleo září 2023: Všechny zprávy o metru
17.09.2023 Prozkoumejte podzemní hlubiny: 39. kurz úvodu do speleologie skupiny Grotte e Forre Teramo
17.09.2023 Úspěch nejnovější speleologické expedice v oblasti Tipan na Filipínách
17.09.2023 Speleologický kurz 2023: Objevte podzemní svět s Castelli Romani Cave Group
17.09.2023 Speleologické setkání v Costacciaro, zaměření na udržitelnost a přírodní dědictví
17.09.2023 Gruppo Grotte Milano: 10. Úvod do speleologické stáže
17.09.2023 Třetí balkánská speleologická konference: Mezinárodní konference věnovaná průzkumu jeskyní
17.09.2023 Nové možnosti tréninku pro nadšence canyoningu
16.09.2023 Začíná XXXIV. kurz Úvod do speleologie speleologické skupiny Vespertilio CAI Bari
16.09.2023 Prozkoumejte tajemství geologie středních Apenin
16.09.2023 Neděle 24. září: Den ponořený do pravěku v Muzeu Sant'Anna D'Alfaedo
16.09.2023 Kurz nouzového managementu v jeskyních: Důležitá příležitost pro podzemní bezpečnost
16.09.2023 Objevování skrytých hvězd: Beppo Occhialini, speleolog astrofyzik, který osvítil vesmír
16.09.2023 50 let speleologie: oslavy Speleo klubu Tanaro a vědecké chaty Guglieri Lorenza
16.09.2023 Starověcí prehistoričtí umělci vyřezávali neuvěřitelně realistické stopy zvířat
16.09.2023 Úspěch v Umbrii na kurzu speleologické techniky vybavení CAI
15.09.2023 Speleologický průzkum v těžební lokalitě Berzo: příležitost k objevu v hlubinách Val Camonica
15.09.2023 Mezinárodní odborníci se scházejí, aby diskutovali o konzervaci skalních maleb v Kappadokii
15.09.2023 Objevování vody, Timavo a krasu: nepřehlédnutelná konference v Terstu
13.09.2023 Nový rekord v Kantábrii: Tejuelo High System se stává nejdelší jeskyní v Evropě se 190 km výstavby
13.09.2023 Vykopávky v jeskyni Pietra Sant'Angelo: Objevování italské prehistorie v naší DNA
13.09.2023 Projekt Pasciuddo zahájen pro sanaci vzácné speleologické dutiny
13.09.2023 Vzrušující osvobození mladých netopýrů: krok ke svobodě
13.09.2023 Speleologický průzkum v Paraguayi: úspěchy a vyhlídky CGEB
13.09.2023 "Žádný mráz, říkají" – Rozebral legendu o pyramidách v Antarktidě: jednoduché skalní útvary
13.09.2023 Nové číslo "Sopra e sotto il Carso" je k dispozici se zajímavými pohledy na speleologii
12.09.2023 Costacciaro 2023: platnost předběžných registrací vyprší 30. září
12.09.2023 Setkání 2023 Costacciaro a spolupráce s La Venta
12.09.2023 Úspěšná záchrana: Americký speleologický záchranář se zotavil z jeskyně v Turecku
12.09.2023 Speleounderwater průzkum závrtu Bussento: jeskyně pokračuje za troskami
11.09.2023 Turecko nosítka jsou venku, velký test hodnoty pro Mezinárodní speleologickou záchranu
11.09.2023 Aktualizace z Turecka: Italský tým opět funkční pro přepravu nosítek k východu
SLOVENSKÉ MÚZEUM OCHRANY PRÍRODY A JASKYNIARSTVA
20.09.2023 V rámci Dny evropského kulturního dědictví jsme 14. září připravili speleoakce věnované 100. výročí narození významného slovenského speleoarcheologa PhDr. Juraje Bárty, CSc.
VEŘEJNOSTI PŘÍSTUPNÉ JESKYNĚ
======================================================================
SPRÁVA JESKYNÍ ČESKÉ REPUBLIKY
23.09.2023 vložila 10 obrázků – Lazar Schopper, kněz minoritského kláštera v Brně, sestoupil na dno propasti Macocha v Moravském krasu 25. května roku 1723. Výročí 300 let od tohoto počinu připomněla rekonstrukce dobové události v rámci letošní konference. foto Jaroslav Šanda/SJ ČR
18.09.2023 vložila 5 obrázků – Malé fotoohlédnutí za uplynulou netopýří nocí u Sloupsko-šošůvské jeskyně objektivem Jaroslav Šanda/SJ ČR - s Dům přírody Moravského krasu a Náš soused netopýr
16.09.2023 vložila 3 obrázky – Baboletní víkend před námi, jako stvořený k výletům - například do jeskyní. Zvou například Chýnovská jeskyně na Táborsku, Mladečské jeskyně u Litovle čí Jeskyně Balcarka v Moravském krasu (na snímcích), ale i dalších 11 zpřístupněných jeskyních - více na www.caves.cz
20.09.2023 vložily 3 obrázky – Důležité upozornění: informujeme návštěvníky Moravského krasu, kteří chtějí v sobotu 23. 9. 2023 spojit návštěvu našich jeskyní s prohlídkou dvou vyhlídkových můstků propasti Macocha, že oba tyto můstky - horní i spodní budou od 15:00 do 18:00 zcela UZAVŘENY z důvodu plánované speleologické akce.
Děkujeme za pochopení a doporučujeme návštěvníkům, kteří mají rezervaci do Punkevních jeskyní po 13:00 přijet do areálu dříve a pohled z vyhlídkových můstků si tak vychutnat ještě před plánovanou prohlídkou.
19.09.2023 vložily 3 obrázky – Letos je to 100 let od zabudování konstrukce osvětlení do sloupských starých skal a také 100 let od objevení tzv. Předávky, tedy vstupu do šošůvské části jeskyně.
13.09.2023 vložila 1 obrázek – a ještě pár zajímavých snímků kolegy P. Vandělíka z letošní netopýří noci na Chýnově
11.09.2023 vložila 1 obrázek – Malé ohlédnutí za letošní netopýří nocí od Táborský deník
22.09.2023 vložila 6 obrázků – Životní jubileum oslavila bývalá šéfka JNŠ návštěvou labyrintu
Začínala jako průvodkyně v Jeskyních Na Pomezí, koncem 60. let ji ale podle svých slov pověřilo vedení Vlastivědného ústavu v Olomouci řízením Jeskyně Na Špičáku. Milušce Ottové (roz. Novákové) původem z Ostravy bylo v té době pouhých 24 let. Pod Špičákem odmítla být sama, a tak obsadila „jeskyňářský“ byt i s rodiči. Zatímco Miluška provázela turisty a starala se o provoz, její táta s mámou obsluhovali hosty v místní restauraci. Už málokdo pamatuje na dobu, kdy byl místo prodejny lokál a vedle, v dnešní průvodcovně, výčep. V JNŠ působila rodina do roku 1969. Od té doby zavítala paní Miluška do jeskyně jen dvakrát. Poprvé asi před třiceti lety a naposledy tento měsíc. Prohlídku labyrintu dostala od své dceři jako dárek ke svým 80. narozeninám. „Byla jsem jako v Jiříkově vidění. Tolik se tady toho změnilo! Budova je krásně opravená, výklad byl velmi zajímavý,“ svěřila po návratu z podzemí. Všechny vzpomínky rázem ožily, a to i při pohledu na staré fotografie, které sebou pí. Ottová přivezla: „Vidíte, tady je tatínek u pípy, jak štamgastům čepuje pivo,“ ukazuje na jednom ze snímků interiér bývalé hospůdky. Upřímně, docela ráda bych se aspoň nakrátko do té doby vrátila, ochutnala tehdejší jeskynní pivo a zažila tu jedinečnou atmosféru…. Za návštěvu i fotografie paní Ottové moc děkujeme a dodatečně blahopřejeme k jejímu životnímu jubileu. Andrea Švubová + tým JNŠ
11.09.2023 vložila 1 obrázek – Ještě nemáte plány na 7. října odpoledne?
SPELEOLOGIE
======================================================================
ČESKÁ SPELEOLOGICKÁ SPOLEČNOST
23.09.2023 vložila 1 obrázek – Členové předsednictva UIS se setkali s Evropskou speleologickou federací - Fédération Spéléologique Européenne v Krasu, jeskyních a lidech 2023 - Mezinárodní …
22.09.2023 vložila 24 obrázků – Kras, jeskyně a lidé: Pátek — Macocha.
Během dne probíhaly přípravy sobotního traverzu přes Macochu a historické rekonstrukce spuštění historicky prvního člověka na dno propasti. Odvážlivci mohli využít mimořádnou příležitost navštívit dno Macochy po laně.
22.09.2023 vložila 11 obrázků – Kras, jeskyně a lidé: Pátek — poster session, promítání
Po skončení přednášek představili autoři své panelové prezentace, večer zpestřila projekce několika kratších filmů. Zavzpomínali jsme např. na 16. mezinárodní speleologický kongres v Brně v r. 2013 nebo kemp jeskynního potápění v r. 1973, připomněli si krásu mexických cenotů...
22.09.2023 vložila 22 obrázků – Kras, jeskyně a lidé: Pátek — konference
2. ročník odborné konference Kras, jeskyně a lidé 2023
Témata konference
• Osidlování krasových oblastí
• První krasoví badatelé
• Vědecký pohled na jeskyně a jeho vývoj v čase
• Počátky a současnost moderní speleologie
• Současné využití a ochrana krasových oblastí
Čtyři přednáškové bloky s tématy „domácími“, zahraničními, i mezinárodního přesahu, poster session, nabídka publikací.
22.09.2023 vložila 7 obrázků – Kras, jeskyně a lidé: Čtvrtek — zahájení
Setkání zahájil Zdeněk Motyčka, krátký projev přednesl předseda ČSS Jan Lenart a zástupci zahraničních společností. Činnost a plány UIS - Union Internationale de Spéléologie představila Nadja Zupan Hajna. Závěr večera byl věnován projekci filmů o objevování v Moravském krasu — kdysi a dnes.
22.09.2023 vložila 1 obrázek – Kras, jeskyně a lidé: Čtvrtek — exkurze
Nový sloupský koridor (Jeskyně pod šachtou Břoušek)
21.09.2023 vložila 7 obrázků – Kras, jeskyně a lidé: Středa — registrace
V KD Sloup Vás kromě trička, sborníku a promomateriálů čekají informace o programu setkání a konference, k jednotlivým exkurzím včetně map a kontaktů na průvodce a také k ubytování. Nezapomeňte si v případě zájmu rezervovat časový úsek pro absolvování sobotního traverzu přes Macochu. Zítra začínají první exkurze.
16.09.2023 vložila 1 obrázek – Last minute - v rámci akce Kras, jeskyně lidé 2023, zbývá několik posledních volných míst pro absolvování sobotního traverzu přes propast Macochu, které jsme se rozhodli nabídnout ve speciálním balíčku společně se vstupenkou na sobotní banket a možností účasti na večerním společenském programu akce ve čtvrtek a pátek večer.
Balíček (traverz + večerní společenská část ve čt, pá a so) je určen výhradně pro členy ČSS, nebo jejich rodinné příslušníky a je možné ho objednávat nejpozději do pondělí 18.9., nebo do naplnění kapacity traverzu za cenu 990,- Kč na osobu.
Objednávat můžete na: karst23.register@gmail.com
Neváhejte, opakování traverzu přes Macochu bude opět možné cca za dalších 300 let!
19.09.2023 vložily 1 obrázek – Předobjednávka speleo kalendáře 2024
Je to tak, již se kalendář vyloupl. Budeme ho objednávat a přijímáme předobjednávku. Tak neváhejte a napište, že máte zájem. Abyste se mohli na tenhle krásný kalendář těšit.
15.09.2023 vložily 1 obrázek – KONFERENCE KRAS, JESKYNĚ A LIDÉ
2. ročník odborné konference Kras, jeskyně a lidé se uskuteční v pátek 22. 9. 2023 v kulturním domě městyse Sloup v Moravském krasu.
23. 09. 2023 vložila 3 obrázky –Traverz nad Macochou s Evžen Zámek,
17. 09. 2023 vložila 1 obrázek – Návštěva u sousedů, j. Spirálka, dóm U přepadu.
22. 09. 2023 vložila 8 obrázků – V sobotu proběhla pracovní akce v Novoroční jeskyni, během které jsme dokončili kotvení nového žebříku na prvním stupni, vystrojili trasu do objevů hadicí pro ventilaci a v neposlední řadě jsme postoupili o kousek dál na čelbě. V neděli pak proběhla výpomoc ve Vilémovicích.
23.09.2023 vložila 1 video – Přejezd posledního účastníka traverzu přes Macochu. Maďarská účastnice upoutala pozornost silným hlasovým projevem.
23.09.2023 vložila 8 obrázků – Traverz přes Macochu byl příjemným zpestřením víkendové akce Kras, jeskyně a lidé. Díky všem za organizaci!
23.09.2023 vložila 12 obrázků – Přidáváme pár fotek z dnešní exkurze do Nové Amatérské jeskyně v rámci probíhající akce Kras, jeskyně a lidé. V Česko - Maďarské sestavě jsme navštívili zadní partie Bělovodské větve.
17.09.2023 - Červencová expedice do Kačne jamy s Nebeskými objevy 1/2 30.6.-9.7.2023
Na začátku letních prázdnin jsme tradičně vyrazili do Slovinska na mezinárodní expedici Kačna jama. Hlavním cílem akce bylo ověření optimalizace transportní trasy, zasvěcení nových nadějných členů do spletitosti chodeb Kačne jamy a také návštěva nejnebezpečnější chodby jeskyně – Ozkého rovu, kde se ztrácí aktiv Reky do závalu Lojzov podor. Nečekaným bonusem však byl objev Nebeského koridoru, ale o tom až dále.
23.09.2023 vložila 11obrázků – Ve dnech 15. - 22. 9. prováděli členové naší ZO výcvik v zatopených jeskynních ve Francii. Výcvik byl zaměřen na opravu fixních vodících šňůr, práci se Secchiho deskou stanovující dohlednost a práci s foto a video-dokumentačnim zařízením. Vše se podařilo procvičit a já chci poděkovat figurantům - kurzantům za profesionální přístup a našemu instruktorovi Čanisovi za zorganizování výcviku. Ve fotkách s námi můžete nahlédnout do jeskyně Cabuy a Ressel.
DALŠÍ
======================================================================
PODZEMNÍ CHODBY A PROSTORY V ČR
18.09.2023 Koněpruské jeskyně ve 3D Jiří Šindelář je spolu s uživatelem Matěj Šindelář a
5 dalšími
Král Artuš zlomil nezlomitelné a my jsme naskenovali nenaskenovatelné
Právě dokončený výpočet. Jsme první, kdo dokázal naskenovat ve 3D celou jeskyni. Od velkých dómů, přes propasti na laně až po sotva průlezné plazivky ...
Takhle ještě nikdo Koněpruské jeskyně neviděl ...
18.09.2023 Michael Kubes - photography from underground journeys
Tajemné Krušnohorské podzemí, kde se dobýval kasiterit. Dnes je tam ticho a prázdno, občas lze potkat pouze ztracené červené karkulky...
22.09.2023 vložila 4 obrázky – Nové zvířátko z naší smradlavé jeskyně Sulfur má díky Frantovi Kovaříkovi již precizní popis: https://mds.marshall.edu/do/search/?q=author%3A%22Marek%20Audy%22&start=0&context=2101447&facet=
21.09.2023 vložila 8 obrázků – Sterofotky z výletu. Na radu komunity z předchozího příspěvku píšu jen obecné popisky. Je to tak OK?
14.09.2024 Marek Audy Zamýšlím se:
Návštěva jeskyně Krystalové oči (Cueva Ojos de Cristal) na Roraimě je součástí nabídky všech turistických a adranalinových agentur. Oči kdysi plné křišťálových slz (oblázků) jsou dnes prázdné. Ještě zbývá několik hrnců slz vzadu za propastí. Snad tam ještě nějaký čas zůstanou.
Solné stalaktity v jeskyni Namak Tunel v geoparku na Kešmu jsou fuč. UNESCO park vyhlásilo po objevu jeskyně Tří naháčů. Turisté se naštěstí pletou Namak tunel s Naháči, takže Chobotnice ukrytá hlouběji v 3N stále existuje.
Jsou to jen dva roky co jsme objevili Sulfur. Letos k němu postavili mosty a silnici. Sulfur je unikátní především jako biologický biotop. Vydrží? Jednáme o přiřazení k národnímu parku Vjosa. Je to správné? Není lepší mlčet? Nepublikovat?
21.09.2024 vložilo 1 video – před 300 lety v Macoše
21.09.2024 vložilo 1 video – Videoohlédnutí za akcí na Býčí skále, uvidíme se zase za rok? Co třeba 14. září? Máte čas? Video by Jan Popelka
20.09.2024 vložilo 1 obrázek – Kras bude tento týden hostit unikátní událost, jsme rádi, že můžeme být součástí.
AKCE, PŘEDNÁŠKY, KONFERENCE, atd.
======================================================================
17. 03.– 24. 09. 2023 – Poklady skryté v podzemí Karpat
07. 10. 2023 – Jeskyně Na Špičáku Ženský pěvecký sbor „Radost“
12. – 15. 10. 2023 – šestnáctý ročník Evropského setkání jeskynních záchranářů
14. 10. 2023 – Geologická exkurze se sběrem zkamenělin v okolí Koněprus
20. 10. 2023 – Základní kurz speleologie
24. – 15. 10. 2023 – Sympozium o ochraně krasu ve Zlatiboru
19. – 21. 04. 2024 – Speleofórum 2024
OBRÁZKY
====================================================================
Moravský kras Chata na Macoše 1967