Speleostřípky 2023/34

TOP
======================================================================
160 let od objevu Chýnovské jeskyně
Na člunech ze dna Macochy Punkevními jeskyněmi
Mnicha Lazara po 300 letech opět spustí na dno Macochy
JESKYNĚ
======================================================================
160 let od objevu Chýnovské jeskyně
https://www.casopis.ochranaprirody.cz/z-historie-ochrany-prirody/160-let-od-objevu-chynovske-jeskyne/
24.08.2023
„Odvážnými sáhodlouhými kroky sestupovali jsme po obrovských čili čertových schodech, ohromných to balvanech se stropu spadlých a tu se již z dáli zatřpytila voda, odrážejíc paprsky pochodní a oznamujíc nám, že se na nejhlubším místě jeskyně nalézáme.“ Takto popisují v časopise Živa z roku 1863 objevitelský sestup do Chýnovské jeskyně tehdejší kustodi Muzea království Českého v Praze pánové Antonín Frič a Jan Krejčí.
Unikátní Samuelova jeskyně v Sloupu je pozoruhodným dílem geniálního optika
https://www.poznatsvet.cz/clanek/samuelova-jeskyne.html
23.08.2023
Sloup v Čechách je známý svým impozantním skalním hradem, který přitahuje zástupy turistů rok co rok. Přestože tato stavební perla severních Čech je nádherná, nabízí okolí Sloupu také jiná, méně známá, ale neméně fascinující místa k objevení. Jedním z nich je Samuelova jeskyně, tajemná skalní poustevna s bohatou historií a zajímavým obyvatelem. Dnes se podíváme blíže na tuto unikátní jeskyni a příběh geniálního optika a poustevníka Samuela Görnera, který zde kdysi žil a tvořil.
Psí kostel alias Hundskirche v Polomených horách neboli v Kummer Gebirge
https://www.horydoly.cz/turiste/psi-kostel-alias-hundskirche-v-polomenych-horach-neboli-v-kummer-gebirge.html
23.08.2023
Pískovcové jeskyně Psí kostely považují turisté za dílo lidských rukou. Omyl! Do práce přírody lidé nezasahovali. Koncem poslední doby ledové vyhlodaly vítr, mráz a voda do spodní měkké vrstvy volné prostory, které zůstaly seshora zakryté příkrovem z pevného pískovce.
Na člunech ze dna Macochy Punkevními jeskyněmi
https://www.casopis.ochranaprirody.cz/zamereno-na-verejnost/na-clunech-ze-dna-macochy-punkevnimi-jeskynemi/
24.08.2023
Punkevní jeskyně objevené v roce 1909 patří mezi nejatraktivnější turistické cíle Evropy. Roku 1914 bylo v rámci návštěvního okruhu zpřístupněno dno Macochy a o 7 let později vyjely první lodě s návštěvníky na tzv. vodní plavbu. Avšak proti proudu z vývěru Punkvy jen do Masarykova dómu. V dalších letech byly postupně objeveny další části jeskyně protékané podzemní řekou směrem k Macoše. Až v roce 1933 se podařilo po vyčerpání Zlého sifonu dno Macochy a vývěr Punkvy propojit. Ještě téhož roku byl proražen tunel nad Zlým sifonem a v červenci zahájena vodní plavba Punkevními jeskyněmi v podobě, jak ji známe dnes.
Mnicha Lazara po 300 letech opět spustí na dno Macochy
https://www.novinky.cz/clanek/veda-skoly-mnicha-lazara-po-300-letech-opet-spusti-na-dno-macochy-40441446
Mnich Lazar Schopper, předchůdce dnešních jeskyňářů, sešplhá v sobotu 23. září po dlouhých 300 letech opět na dno propasti Macochy v Moravském krasu. Stane se tak při vzpomínkové akci na tuto jedinečnou historickou událost, která v podstatě odstartovala zájem o objevování jeskyní Moravského krasu. Lazarovi následovníci v něm pak položili základy speleologie.
Útroby Zbrašovských aragonitových jeskyní zdobí objekty skláře Ondřeje Strnadela
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/utroby-zbrasovskych-aragonitovych-jeskyni-zdobi-objekty-sklare-ondreje-strnadela
27.08.2023
Útroby Zbrašovských aragonitových jeskyní v Teplicích nad Bečvou na Přerovsku zdobí skleněné objekty skláře Ondřeje Strnadela. Návštěvníci je uvidí na prohlídkových trasách. Výtvarník se při tvorbě děl inspiroval jeskynním prostředím, ale i řekou Bečvou, svítidla a světelné instalace vznikly ve spolupráci s Mikulášem Parmou. Sezonní výstava letos nese název Světlo sklem. Otevřena bude v interiérech jeskyně do konce října, řekla ČTK vedoucí jeskyní Barbora Šimečková. Jeskyně pořádají výstavy současného výtvarného umění už přes 30 let.
Objevte to NEJ z Česka: 10 NEJkrásnějších jeskyní
https://travelking.cz/blog/objevte-to-nej-z-ceska-10-nejkrasnejsich-jeskyni?gclid=EAIaIQobChMIhLXzhZr9gAMVRPgYCh15uwB0EAAYASAAEgKUlfD_BwE
27.08.2023
Není vhodnější místo pro ochlazení v horkých letních dnech než jeskyně. Vydejte se do tajemných jeskyní vytvořených před miliony let. Přinášíme vám seznam těch nejkrásnějších a nejzajímavějších, které se na území České republiky nacházejí.
OSTATNÍ NEJEN PODZEMÍ
======================================================================
Převozníkův domek č. 44: Odhalování temných tajemství v srdci Prahy
https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/other/p%C5%99evozn%C3%ADk%C5%AFv-domek-%C4%8D-44-odhalov%C3%A1n%C3%AD-temn%C3%BDch-tajemstv%C3%AD-v-srdci-prahy/ar-AA1fAQfZ
22.08.2023
Uprostřed rušných pražských ulic a bohaté historie se skrývá záhada, v níž se ozývá šepot minulosti – Převozníkův domek č. 44. Toto nenápadné obydlí, které se nachází nedaleko Vyšehradského tunelu, má opravdu zajímavou historii.
Záhadný K-116: jeden z nejutajovanějších objektů v česku se nachází u Prahy
https://www.poznatsvet.cz/clanek/objekt-k-116-30000608.html
22.08.2023
V hlubinách českého podzemí se skrývá svět, jenž je fascinující směsicí výpovědí a příbehů z různých historických období. Jedním z takových míst je tajemný objekt K-116, ukrytý v Prokopském údolí na okraji Prahy. Tento záhadný objekt, obklopený překrásnými skalami a idylickými lesy, je obestřen mlhovinou tajemství, která stále čekají na odhalení.
Pracovníci liberecké Záchranné stanice Archa odchytili rekordních 1375 netopýrů
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pracovnici-liberecke-zachranne-stanice-archa-odchytili-rekordnich-1375-netopyru
27.08.2023
Rekordních 1375 netopýrů odchytili už letos pracovníci liberecké Záchranné stanice Archa. U příležitosti Mezinárodní noci pro netopýry to v pátek ČTK řekla vedoucí Archy Ivana Hancvenclová, která k Hanychovské jeskyni přivezla na ukázku několik trvale handicapovaných netopýrů, o které se v záchranné stanici starají. V Panském lomu pod Ještědem, který je tradičním zimovištěm netopýrů, se akce zaměřená na propagaci ochrany těchto savců uskutečnila pošestadvacáté.
Laborka v dole na Vysočině: 500 metrů pod zemí vědci zkoumají podmínky pro úložiště jaderného odpadu
https://www.reflex.cz/clanek/urbex/120475/laborka-v-dole-na-vysocine-500-metru-pod-zemi-vedci-zkoumaji-podminky-pro-uloziste-jaderneho-odpadu.html
27.08.2023
Není to tak dlouho, co v Dole Rožná I v podzemí pod Bukovem ještě pracovali horníci. Teď je na místě, kde se těžil uran, výzkumné pracoviště. Půl kilometru pod zemí vědci provádějí testy pro budoucí hlubinné úložiště jaderného odpadu. Jak se v takové hloubce pracuje? A co jinak nevyužívaný důl čeká dál? Do podzemí Vysočiny jsme se vydali v aktuálním díle UrbeXu.
http://www.i-vysocina.cz/zpravodajstvi-trebicsko/tajemstvi-podzemi-v-jemnici
27.08.2023
Každý, kdo má zájem o historii a chce se ponořit do středověkého světa Jemnice, by neměl zmeškat možnost návštěvy podzemních prostor při kostele sv. Víta. Tento kulturní skvost města skrývá příběhy a tajemství.
Poznejte méně známá místa Vysočiny, která teprve čekají na objevení
https://zena-in.cz/clanek/poznejte-mene-znama-mista-vysociny-ktera-teprve-cekaji-na-objeveni
24.08.2023
Léto je v plném proudu. Vyraze do míst, která ještě nejsou tolik přeplněná turisty, a přece stojí za návštěvu. Čeká vás tu krásná příroda, skvělé jídlo a zajímavé zážitky. Užijte si klasické prázdniny u vody, nebo se vydejte prozkoumat záhadné podzemní chodby a pozoruhodné kostnice. Je jen na vás, co zvolíte, ale na Vysočině najde každý přesně to, co hledá.
Stavby pod lupou: Svět vodojemů propojily podzemní chodby, areál otevře příští rok
https://cosedeje.brno.cz/w/stavby-pod-lupou-svet-vodojemu-propojily-podzemni-chodby-areal-otevre-pristi-rok
24.08.2023
Skupiny návštěvníků zatím procházejí po staveništi. Míří do dvou vodojemů, které jsou přístupné už od loňského podzimu, třetí na svou slavnou chvilku ještě čeká. Jeho otevření je součástí druhé etapy rekonstrukce areálu na Žlutém kopci, která vstupuje do závěrečné fáze. Práce by měly být hotové ještě letos.
ZAHRANIČÍ
======================================================================
Vědci našli vchod do jeskyně z doby ledové. Nahlédněte do světa, kam nikdo nevkročil 16 tisíc let
https://www.dotyk.cz/magazin/jeskyne-doba-ledova-engen/
23.08.2023
Ke své obrovské radosti a nadšení objevili němečtí archeologové dlouho hledaný vchod do jeskyně, kterým do ní naposledy vkročil člověk v době ledové. Doufají, že v jeskyni získají nové poznatky o životě lovců sběračů. K samotnému objevu jeskyně přispěla „chyba“ stavbařů.
Do největší jeskyně světa by se vešel mrakodrap. Její objevení má zajímavý příběh
https://zoom.iprima.cz/cestovani-a-dobrodruzstvi/nejvetsi-jeskyne-sveta-410081
25.08.2023
Jednou z nejzajímavějších věcí, které se týkají největšího jeskynního systému na světě, je (kromě jeho rozlohy a výšky) taky fakt, že ho lidé poté, co jej objevili, zase na 18 let ztratili…
Neandrtálci stvořili v jeskyni Bruniquel záhadné prstencové stavby. Účel neznáme
https://www.poznatsvet.cz/clanek/neandertalci-stavby.html
23.08.2023
V hlubokých stínech jihozápadní francouzské jeskyně byl objeven záhadný svět, vytvořený téměř před 200 000 lety. Skupina neandertálců se rozhodla pro neuvěřitelný akt tvořivosti a pracně vytvořila zvláštní stavby hluboko uvnitř jeskynních chodeb. Tyto mistrovské konstrukce byly složeny z rozbitých stalagmitů umístěných tak precizně, že vyvolávají otázky nejen o technických schopnostech těchto dávných hominidů, ale také o jejich společenských strukturách a motivacích.
Vědci našli v Číně obří kráter. Spustili se do něj a otevřel se jim nebeský ráj s neznámým životem
https://www.dotyk.cz/magazin/nebeska-jama-cina-2/
21.08.2023
Člověk si po staletí spojoval podzemí s temnotou – peklem, či podsvětím, kam odcházejí duše mrtvých. Ale mnohé jeskyně pod zemí skrývají pohádkový svět s přírodními poklady. „Podzemský“ ráj nabízejí i čínské závrty, kterým se příhodně říká nebeské jámy.
Užívali neandrtálci drogy? Vědci našli malý, ale významný důkaz
https://refresher.cz/143209-Uzivali-neandrtalci-drogy-Vedci-nasli-maly-ale-vyznamny-dukaz
21.08.2023
Nová studie zjistila, že neandrtálci se rádi odreagovávali konzumací psychoaktivních drog.
Důkazy o tom, že pravěcí lidé užívali drogy, přinesl nález pramenu lidských vlasů z doby bronzové na pohřebišti na španělské Menorce, konkrétně v jeskyni Es Càrritx. Jejich analýza odhalila přítomnost psychoaktivních alkaloidů pocházejících z rostlin.
Slovenský Chopok: hora, na které se vám z nádherných výhledů zamotá hlava
https://medium.seznam.cz/clanek/zuzana-ruzickova-slovensky-chopok-hora-na-ktere-se-vam-z-nadhernych-vyhledu-zamota-hlava-18278
22.08.2023
Chopok je moje milovaná hora v Nízkých Tatrách. Sjela jsem ji na lyžích s tátou jako náctiletá, letními výhledy jsem se kochala jako středoškolačka i jako mladá maminka s malým dítětem. Teď jsem si ji dala znovu. Výhledy z ní jsou naprosto boží.
V blízkosti samotného ďábla: Je v Turecku brána do pekla?
https://enigmaplus.cz/v-blizkosti-samotneho-dabla-je-v-turecku-brana-do-pekla/
21.08.2023
Na světě najdeme mnoho míst, které mohou být považovány za bránu pekelnou. Ale jen jedna je údajně ta pravá – obávaná Plutova brána! Mýtus o existenci tohoto pekelného vchodu je starý tisíce let. Díky objevu italských archeologů působících od roku 2013 v Turecku se zdá, že brána skutečně existuje.
Vědci spustili kameru do záhadné Dračí díry. Našli krásný podmořský modrý svět
https://www.poznatsvet.cz/clanek/draci-dira-modra-dira.html
27.08.2023
Ponořte se do tajemství Dračí díry, přírodního fenoménu v Jihočínském moři. Odhalte, jak tektonika a mikrobi tvoří tento podmořský svět, a proč je to mnohem více než jen ráj pro potápěče. Nenechte si ujít cestu do neznáma!
Tajemné spojení mezi starověkými mimozemšťany a nejhlubšími jeskyněmi na Zemi
https://morezprav.cz/mix/tajemne-spojeni-mezi-starovekymi-mimozemstany-a-nejhlubsimi-jeskynemi-na-zemi
26.08.2023
Existuje mnoho starověkých příběhů, které spojují podzemní svět s přítomností záhadných nelidských entit obdařených úžasnými schopnostmi, které měly spojení se starověkými civilizacemi. Jedna z nejznámějších a historicky nejvýznamnějších jeskyní leží pod uctívaným kostelem Narození Páně v Betlémě. Tato jeskyně, kterou někteří badatelé Bible považují za místo narození Ježíše Krista, přežila staletí nepokojů a říká se, že ji chrání vyšší moc.
Extrémní vedra budou častěji. V budoucnu vyženou lidstvo žít pod zem
https://www.denik.cz/veda/ukryt-pod-zemi-extremni-pocasi.html
22.08.2023
Letošní letní měsíce upozornily lidstvo na to, jak častá jsou v poslední době léta s extrémními teplotami. Pravidelné červencové zprávy o nových teplotních rekordech zanechaly miliony lidí v obavě, jak přicházející horka zvládnou. Jedním z řešení, na které se nejen odborníci v myšlenkách obrací, je možnost žít pod zemí. Některé komunity dokonce již tento nápad uskutečňují.
https://www.slovenia.info/en/things-to-do/discover-nature/caves
27.08.2023
Slovinsko jste skutečně nezažili, dokud nenavštívíte jeho podzemní nádheru. Ohromující podzemní jeskyně, včetně světově proslulé jeskyně Postojna, vás okouzlí obrazy, jaké jste ještě neviděli. Toto je domov jedinečného olmu nebo lidské ryby.
VIDEO
====================================================================
Koněpruské jeskyně nabízí chládek v každém ročním období
20 nejzáhadnějších podzemních objevů na světě
AUDIO
====================================================================
Jeskyně Obraznice na Kokořínsku ukrývala cenné předměty a obrazy. Později se stala poutním místem
Vidíš-li puklinu ve skále neváhej a běž ji prozkoumat.
Je macarát jeskynní potomek draků? Žije až 100 let a bez jídla vydrží roky
Krápník a Františka. Komická pohádka Zdeňka Svěráka o hledání štěstí
FOTO
====================================================================
Fotogalerie: Amatérská jeskyně
JESKYNĚ FACEBOOK
====================================================================
UNION INTERNATIONALE DE SPÉLÉOLOGIE (UIS)
FRANCIE HABE CENA 2024
22.08.2023
Komise pro ochranu krasu a jeskyní Mezinárodní unie speleologie (UIS) s potěšením oznamuje zahájení PRIX France HABE 2024.
Cena je pojmenována na památku a na počest Dr. France HABE ze Slovinska (Jugoslávie), bývalého prezidenta oddělení ochrany UIS (1973 -1997).
Účelem této ceny dotované částkou 300 € je podpora ochrany krasu a jeskyní. Jejich přírodní dědictví je stále bohatším zdrojem ověřených informací o historii naší planety a lidstva, což nám umožňuje jednat promyšleněji, efektivněji a udržitelněji pro budoucnost našeho životního prostředí.
Kompletní předpisy ve francouzštině, angličtině a španělštině naleznete na webových stránkách UIS pod tímto odkazem: http://uis-speleo.org/index.php/karst-and-cave-protection-commission/
SCINTILENA – SPELEOLOGICKÝ ZPRAVODAJ
27.08.2023 Netradiční zážitek: CAI pořádá seznamovací výlet do speleologie ve Vergemoli
27.08.2023 Unterwelten 2024 a Jahresheft 2022: Nové publikace Arge Grabenstetten
27.08.2023 Nové podzemní obzory na Campo Majella 2023
27.08.2023 Nové objevy v jeskyni Cheve v Mexiku
27.08.2023 Mezinárodní kulatý stůl o jeskyních mezi mýty a legendami7
26.08.2023 Významný speleologický objev ve Stiffe Caves
26.08.2023 Neandrtálci: překvapivý objev odhaluje jejich chování a stravu
26.08.2023 Land of Mines – Fotografická cesta po hornickém dědictví Sardinie
26.08.2023 Silvestro Papinuto představuje knihu „Speleo Silver – život zasvěcený horám a speleologii“
26.08.2023 Poplach v Dinárských Alpách: tisíciletý led taje v jeskyních hory Velebit
26.08.2023 Ostrov Tutuila na Americké Samoe se pomalu potápí
26.08.2023 Lombardie - Nové objevy v jeskyni Wassange v Cariadeghe
26.08.2023 -2223 metrů je nový světový hloubkový rekord na Verevkině dosažený díky podvodnímu dronu
25.08.2023 Smrtelná nehoda v soutěsce potoka Sorna v parku Monte Baldo
25.08.2023 Gathering Pills – Pozdrav od starosty Costacciaro
25.08.2023 Samar 2023: Mimořádná italská expedice na Filipíny
25.08.2023 „Lorga“: Nová jeskyně objevená v Papui Nové Guineji týmem Nakanai 2023
25.08.2023 Workshop Spelunking Inclusiveness: Rozšiřte své dovednosti, abyste mohli doprovázet lidi s postižením do jeskyní
25.08.2023 Fenotypová plasticita: Tajná zbraň speleologických ryb
25.08.2023 Francie HABE Award 2024: Uznání za ochranu krasu a jeskyní
25.08.2023 Marche schválila návrh na refinancování krajského zákona o speleologii
24.08.2023 Sbírání pilulek k objevování vesnice Costacciaro
24.08.2023 S kopyty na ledovci padá do trhliny
24.08.2023 Průzkum hlubin: speleologický kurz na vzdušných a aeriformních stopovačích
24.08.2023 Kurz vedení Joelette v Civitanova Marche: Příležitost pro inkluzi v přírodě
24.08.2023 29. ročník Lessinia Film Festival: Edice, která kombinuje minulost a současnost
24.08.2023 Pompeje odhalují svá tajemství
24.08.2023 Objevování podloží: Komise jeskyní E. Boegana v Terstu v Paraguayi
24.08.2023 Pátrání po dvou dívkách, které spadly do potoka Val Malenco, bylo dočasně pozastaveno
23.08.2023 Nová iniciativa Grotte CAI Saronno Group: prohlídky jeskyně Grotta del Frassino pro začátečníky s průvodcem
23.08.2023 Jsou otevřeny registrace na 40. kurz Úvod do speleologie pořádaný speleologickou skupinou CAI Varese
23.08.2023 "Telling the Fields": návrat zásadní akce pro speleology
23.08.2023 Nové naděje pro největší jeskyni ve Švýcarsku
23.08.2023 Speleologická exkurze v jeskyni Faggeto Tondo
23.08.2023 Registrace do Unesco Geocampu Maiella byly prodlouženy
23.08.2023 Pokročilý canyoning v Andalusii v září
23.08.2023 Předpremiéra dokumentárního filmu o Luigi Doninim, mladém boloňském hrdinovi, v Lombardii
22.08.2023 CAI protest proti šíření turistických letů vrtulníky nad Dolomity
22.08.2023 Prozkoumejte přírodní krásy: parky a rezervace Emilia-Romagna”
22.08.2023 Průzkum Pozo Azul při hledání jeho tajemného konce
22.08.2023 Dlouhý zásah pro zotavení zraněného canyoneera v soutěsce Grigno (Trentino)
22.08.2023 V Německu navštívil ministerský předseda Kretschmann cvičení záchrany jeskyní
22.08.2023 Speleologická škola v Lucanii pořádá Úvodní kurz do speleologie
22.08.2023 Ochrana jeskyní a krasových jevů, doporučení UIS ve 21 jazycích
21.08.2023 Podzemní říše poháněné „temným kyslíkem“ objeveným hluboko v Zemi
21.08.2023 Speleologický víkend v Massif des Bauges: zážitek pro mladé z Francouzské speleologické federace
VEŘEJNOSTI PŘÍSTUPNÉ JESKYNĚ
======================================================================
20.08.2023 Máte rádi pohledy pod zem i nad zemí? Prohlídku Bozkovské dolomitové jeskyně lze spojit s novou rozhlednou Na Janečku u Semil. Vznikla z objektu bývalé trafostanice. Kromě krásného výhledu na Krkonoše, Černou Studnici, údolí Kamenice, Bozkov, Železný Brod a Ještěd obsahuje i menší muzeum
24.08.2023 vložily 1 obrázek – Vyšlápněte si i k nám
21.08.2023 vložily 1 obrázek – Prohlídku Jeskyně Na Turoldu Mikulov lze spojit s procházkou naučnou stezkou CHKO Pálava v nedalekém lomu Janičův vrch.
SPELEOLOGIE
======================================================================
ČESKÁ SPELEOLOGICKÁ SPOLEČNOST
28.08.2023 vložila 5 obrázků – Mirko Večeř Moravský kras
1. Nákladní auto přiváží z Brna čluny do podzemí Punkvy. V pozadí obec Vranov.
2. Výzkumná skupina na Macoše. Uprostřed potápěč Buršík.
3. Potápěč Buršík
4. Mapka Macochy z roku 1922
5. Adolf Podroužek výzkumník Macochy v roce 1894.
26.08.2023 vložila 9 obrázků – Ze skenování na Zlatém koni v Českém krasu
26.08.2023 vložila 9 obrázků – Svět geologie
Chýnovská jeskyně nedaleko Tábora vznikla v deset metrů mocné poloze krystalických vápenců mezi amfibolity v pestré části chýnovské svorové zóny. Chodby jsou v několika úrovních, stěny téměř bez krápníků, ale různě zbarvené a zdobené hlavně mísami a menšími vhloubeninami se sintrovými a nickamínkovými povlaky 🤩. K vidění jsou zde také pozoruhodné kruhové útvary na stěnách, tzv. oka. Jeskyně byla objevena roku 1863 a po pouhých pěti letech ji mohli navštívit i turisté. 🧐 Prostory mimo návštěvní okruh stále zkoumají speleologové a speleopotápěči. Nová expozice pro návštěvníky jeskyně obsahuje vysvětlení geologie jeskyně i přilehlé oblasti, a zaměřuje se i na historii zdejší těžby kamene
26.08.2023 vložila 5 obrázků – EXPEDICE HERMON 2023
Česko-izraelská expedice pořádaná členy České speleologické společnosti se v těchto dnech pohybuje poblíž izraelsko-syrské hranice v oblasti Hermonu na Golanských výšinách. Expedice má za cíl upravit vchod do ponorové jeskyně Arar, aby se zabránilo jejímu periodickém zatápění a mohl v ní začít průzkum. Vývěr vod z Hermonu leží o více než kilometr níže. Dalším cílem je povrchový průzkum oblasti. Michal Cimbál Hejna, ZO ČSS 1-02 Tetín
24.08.2023 vložila 1 obrázek – VYŠLO eSPELEO č. 8 https://www.espeleo.cz/espeleo-8-2023/
24.08.2023 vložila 3 obrázky – Přijměte pozvání na geologickou vycházku pro Národní Geopark Barrandien již tuto neděli! Sraz v 10:00 před kostel ve Svatém Janu pod Skalou. Poznáme geologickou minulost této krásné obce, uložené i sopečné horniny a najdeme si krásné zkameněliny. Tak nahledanou v neděli.
22.08.2023 vložila 1 obrázek – Speleofórum 2024
22.08.2023 vložila 1 obrázek – Neváhejte!
Dovolujeme si informovat ctěné členstvo ČSS, že stále probíhá zápis do Základního kurzu speleologie, který se bude konat od října 2023 do června 2024. Termín pro přihlášení je 10. 9. 2023. Kurz se postupně plní, už zbývá jen několik posledních volných míst, tak neváhejte.
Podrobné informace včetně rozpisu jednotlivých setkání a návodu, jak se přihlásit, najdete na
www.speleo.cz/zakladni-kurz-speleologie
ČSS ZO 1 - 06 SPELEOLOGICKÝ KLUB PRAHA
22.08.2023 vložila 12 obrázků – Moravský kras
Jako obvykle jsme vyrazili na přelomu července a srpna do Moravského krasu. Letos nás jelo devět "kousků". První večer nás hostili kamarádi z Vilémovic, zbytek pobytu jsme strávili na suprové základně kamarádů na Hlubokém závrtu. Jestliže ve Vilémovicích byl frmol, na Hlubokáči jsme za týden potkali jen dva náhodné kolemjdoucí. Prostě pohoda, klídek...
Na letošní rok jsme si připravili celou řadu exkurzí. Šlo mimo jiné o Novou Amatérskou jeskyni, Hluboký závrt, Hedvábnou (včetnš některých nedávných objevů), Korálový závrt, Pustožlebskou zazděnou, Řečiště a další. Mimo to jsme asolvovali i několik vycházek po krase a někteří z nás vyrazili i do Mladečských jeskyní.
25.08.2023 Sága o soli, skvělý dokument. O halštatu V Hallstattu! Pouze do konce srpna!
Dnes patří rakouský Hallstatt ke kulturnímu dědictví. Již 7000 let leží klíč k bohatství regionu uvnitř hory. V jejím nitru se totiž skrývají zdroje nedocenitelné hodnoty, umožňující blíže poznat významnou historickou éru. Nálezy po tisíce let zakonzervované v soli vydávají svědectví o tom, jak se zde kdysi žilo. Svědectví o těžké dřině v dole a životě zdejších mužů i žen. Odborníci podrobili pečlivému zkoumání kosterní i další nálezy. Stopy lidí, kteří zde od doby kamenné až dosud cenný minerál z hory získávali a zpracovávali, lze ještě najít všude kolem. Dokumentární snímek ilustruje na zajímavém příkladu mladé ženy přicházející do Hallstattu z oblasti dnešního Slovinska, jak se zde žilo v dobách největšího rozkvětu.
27.08.2023 vložila 20 obrázků – Soustředění 2023
Malé ohlédnutí za letošním soustředěním naší skupiny.
27.08.2023 vložila 1 obrázek – Dneškem končí letošní soustředění. Díky všem členům skupiny i dalším účastníkům. Práce, zábava i družba s dalšími skupinami z České speleologické společnosti byla tradičně intenzivní. Také se omlouváme obyvatelům Holštejna za větší ruch u nás na pozemku a děkujeme za toleranci.
25.08.2023 vložila 6 obrázků – Další cíl splněn!
Co se stane s žebříkem, který je delší dobu v jeskyni? Zreziví, to taky, ale hlavně co? Zkoroduje! V rámci našeho soustředění proto proběhla výroba nového žebříku do Nové Rasovny a výměna za starý.
23.08.2023 vložila 2 obrázky – Historicky první námořní bitva na Holštejně aneb ponorné loďstvo na ponorné řece. Ve skutečnosti to byl nácvik zdolávání Macošského sifonu na denním světle.
23.08.2023 vložila 2 obrázky – Historicky první námořní bitva na Holštejně aneb ponorné loďstvo na ponorné řece. Ve skutečnosti to byl nácvik zdolávání Macošského sifonu na denním světle.
23.08.2023 vložila 10 obrázků – Na Šedesátce hotovo !
Jedním z cílů letošního soustředění byla oprava uzávěru závrtu číslo 60, poškozeného zemědělskou technikou. Práce společná je práce radostná a proto hrdě hlásíme : Máme hotovo !
Jedním z důležitých poznatků, které z této akce vyplynuly, je zjištění, kolik jeskyňářů se vejde za deště do kabiny Hektora. Všichni.
22.08.2023 vložila 3 obrázky – Traktor Hektor. Maká jako zamlada.
22.08.2023 vložila 1 obrázek – Zima bude tuhá.
27.08.2023 vložila 8 obrázků – Děkujeme všem, kteří svou účastí podpořili včerejší Vzpomínku a i přes nepřízeň počasí vytvořili skvělou atmosféru až do brzkých ranních hodin. Za rok se zase budeme těšit!
27.08.2023 vložila 2 obrázky – Zimní výdech teplého jeskynního vzduchu - ventarola v Kamenném žlíbku - byla místním obyvatelům známá odedávna. V roce 1971 byla lokalita poprvé zkoumána pracovní skupinou
Speleoklubu Brno vedenou ochozským rodákem Janem Hynštem. V 80. letech proběhl další pokus o otevření tentokrát pod taktovkou naší skupiny, ale ani ten nebyl úspěšný, byť na přítomnost jeskynního systému ukazovaly zastižené říční štěrky…
21.08.2023 vložila 7 obrázků – Sobotní pokračování brigády na Punkevkách. Doladíme ještě technologii čištění spodní strany střechy nad přístavištěm a vrhneme se na nátěr. Dále byla vyčištěna síť a střecha nad vchodem do jeskyně.
21. 08.2023 vložila 1 obrázek – Netopýří noc
DALŠÍ
======================================================================
PODZEMNÍ CHODBY A PROSTORY V ČR
27.08.2023 Erik Claes Crotot2
26.08.2023 Puech des Bondons Cosmin Berghean Rumunsko
AKCE, PŘEDNÁŠKY, KONFERENCE, atd.
======================================================================
17. 03.– 24. 09. 2023 – Poklady skryté v podzemí Karpat
02. 07. – 30. 08. 2023 – Medvěd Bruno a stroj času v jeskyni Výpustek
30. 08. – 03. 09. 2023 – 63. ročník Jaskyniarskeho týždňa
08. – 10. 09. 2023 – Letní workshop ochrany jeskyní: podpora ochrany a udržitelnosti jeskyní
01. 09. 2023 – 27. Mezinárodní netopýří noc Ledová jeskyně Naděje
02. 09. 2023 – Exkurze k Máchovu památníku
08. 09. 2023 – Mgr. Milan Koudelka: Nejstarší výpravy do krasového podzemí
08. 09. 2023 –27. Mezinárodní noc pro netopýry. Chýnovská jeskyně
09. 09. 2023 – Festival Krasfest Sloup
15. 09. 2023 – Býčí skála 2023
16. 09. 2023 – Štěpán Rak v Býčí skále
16. 09. 2023 –27. Mezinárodní noc pro netopýry. Sloupsko-šošůvské jeskyně
16. 09. 2023 – Evropské minerální dny – Český kras
18. 09. 2023 – Kristýna Šebková v Mladečských jeskyních
20. – 24. 09. 2023 – Kras jeskyně a lidé 2023
12. – 15. 10. 2023 – šestnáctý ročník Evropského setkání jeskynních záchranářů
20. 10. 2023 – Základní kurz speleologie
24. – 15. 10. 2023 – Sympozium o ochraně krasu ve Zlatiboru
19. – 21. 04. 2024 – Speleofórum 2024
OBRÁZKY
====================================================================
Partie Mor. Krasu – Pila ve žlebě
(dnes zatopeno „Jakubovým jezerem“)