Odborná konference v Blansku se 17. a 18. 9. zaměří na téma Kras, jeskyně a lidé

Letošní Mezinárodní rok jeskyní a krasu 2021 - International Year of Caves and Karst (IYCK) - připomene v pátek 17. a sobotu 18. září odborná konference Kras, jeskyně a lidé, konaná v hotelu Panorama v Blansku. Správa jeskyní České republiky (SJ ČR) se k IYCK připojila s mottem „Pečujeme o jeskyně, abyste je mohli poznávat, porozumět jim a společně s námi chránit“. „V tomto duchu se ponese i většina velmi zajímavých prezentací konference, které společně připravili Správa jeskyní ČR, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Česká speleologická společnost a Česká geologická služba,“ přibližuje ředitel SJ ČR Lubomír Přibyl.
Jiří Otava z České geologické služby představí aktivity této organizace v krasových oblastech ČR, jeho kolegyně Eva Kryštofová Krasové vody a působení člověka. Z České speleologické společnosti ukáže Roman Šebela Cestu rudických vod - krasové vody z pohledu jeskyňáře a starosty, Jan Sirotek Mapování Amatérské jeskyně a Marek Audy téma „Amatérská jeskyně 3D + NEE (neviditelné ekologické excesy)“. Geochemická studie krasových hornin a sintrů na vybraných lokalitách ČR je tématem Patricie Žilové z VŠB-TÚO, Markéta Vojnarové z VŠB-TÚO se zaměří na Výskyt a geneze krasových útvarů v důlních dílech Hornoslezské pánve.
Z Agentury ochrany přírody a krajiny vystoupí Antonín Tůma (Ochrana nepřístupných jeskyní), Marie Kotyzová (Zatravnění 1. zóny CHKO), Zdeněk Musil (Biota v Macoše) a Antonín Krása (Zajímavosti ze života jeskynní fauny). Martin Golec z olomoucké Palackého univerzity a Zuzana Golec Mírová z Univerzity Karlovy představí výsledky nedávných archeologických průzkumů „Býčí skála - Minulost, přítomnost, budoucnost“. Na světově proslulou lokalitu v Josefovském údolí upozorní i Pavel Pracný z Masarykovy univerzity (Mikroklima jeskyně Býčí skála). Martin Oliva z Ústavu Anthropos Moravského zemského muzea nachystá téma „Moravský kras v paleolitu a trochu i poté“. Petr Zajíček ze SJ ČR přiblíží Epigrafické výzkumy uhlíkových čar v Moravském krasu, Vlastislav Káňa z Muzea Blanenska Metody práce při paleontologických výzkumech v jeskyních, Alena Nováková z Akademie věd ČR Houby v jeskyních. Na léčivý efekt jeskynní se zaměří Jarmila Überhuberová z MPSV (Provozování speleoterapie v konceptu léčebné metodiky Überhuberové) a Hana Zmrzlá z Léčebny Ostrov (Jeskyně léčí; speloterapie v Moravském krasu).
Závěrečné posterové diskuze zacílí například na bezpečnost v jeskyních a rekonstrukci zpřístupněných jeskyní pro veřejnost a speleoterapii, Punkvu v systému Amatérské jeskyně a její hospodaření s vodou, mechy ve Slovenských jeskyních či ochranu vybraných jeskyní a krasových jevů ve zvláště chráněných územích ČR. V sobotu jsou v plánu exkurze do vybraných jeskyní.
Letošní Mezinárodní rok jeskyní a krasu připomněl i cyklus koncertů houslisty Jaroslava Svěceného Krasové hudební léto 2021 ve třech moravských jeskyních. Vyvrcholil diváky potleskem vestoje oceněnými představeními Na Vivaldiho v Koncertním sále jeskyně Výpustek. IYCK doplnily i výstavy o ochraně krasového podzemí ve vstupních budovách jeskyní Punkevních v Moravském krasu a Bozkovských dolomitových u Semil či Mezinárodní noci pro netopýry v jeskyních Na Špičáku, Kateřinské a Chýnovské.
„Účelem Mezinárodního roku jeskyní a krasu je přiblížit jejich význam a jedinečnost běžným lidem, kteří si tyto aspekty mnohdy neuvědomují. Krasové oblasti a jeskyně jsou světem specifickým. Nejde jen o prostory v podzemí a další krasové jevy. Mají odlišné mikroklima, žijí zde unikátní živočichové a krasové vody jsou mimořádně významné pro ekosystém i lidstvo. Ochrana jeskyní a krasových oblastí je velmi důležitá a je nutno tuto skutečnost šířit do povědomí lidí,“ říká organizátor konference Petr Zajíček ze SJ ČR.
Pro informace o dění v krasovém podzemí je dobré sledovat web SJ ČR www.caves.cz i sociální sítě facebook.com/jeskynecr a instagram.com/jeskynecr. O roku jeskyní více na webu www.iyck2021.org.