Agentura ochrany přírody a krajiny České repubtrky www.nature.cz
Česká informační agentura životního prostředí (CENIA) www.cenia.cz
Česká geologická služba www.geology.cz
Česká inspekce životního prostředí www.cizp.cz
Český hydrometeorologický ústav portal.chmi.cz
Správa jeskyní České repubtrky www.jeskynecr.cz
Správa Krkonošského národního parku www.krnap.cz
Správa Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava www.npsumava.cz
Správa Národního parku České Švýcarsko www.npcs.cz
Správa Národního parku Podyjí www.nppodyji.cz
Státní fond životního prostředí České repubtrky www.sfzp.cz
Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka www.vuv.cz
Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v.v.i. www.vukoz.cz

V moravských jeskyních se natáčel celovečerní film Kam motýli nelétají. Představí se na festivalu v San Francisku

V jeskyních Moravského krasu (Sloupsko-šošůvských a Kateřinské) a i v jeskyních Střední Moravy (Javoříčských a Mladečských), se natáčel nový celovečerní film Kam motýli nelétají režiséra Romana Němce.  V hlavních rolích diváci uvidí Daniela Krejčíka a Jiřího Vojtu, dále Jaroslava Duška, Kláru Melíškovou, Martina Myšičku, Simonu Babčákovou, Jakuba Krejču a další.

Film vypráví příběh dvou vyhraněných postav – středoškoláka Daniela a jeho učitele Adama. Oba se potýkají se svými každodenními starostmi a vytvářejí si svůj svět, do kterého se uzavírají. Daniel má pocit, že mu nikdo nerozumí, Adam si zase přísně střeží svoje soukromá tajemství. Všechno se změní v okamžiku, kdy se tihle dva spolu nedopatřením ocitnou uvězněni v neznámém, tajuplném, ale i zákeřném prostředí rozsáhlého jeskynního komplexu.

„Chtěli jsme vytvořit jakýsi paralelní izolovaný svět, ve kterém naši hrdinové zůstanou uvězněni,“ vysvětluje záměr scénárista a režisér Němec. „Jejich pocit ztracenosti a tendence se uzavírat najednou dostanou proti jejich vůli reálnou podobu a budou se muset vypořádat se skutečnou krizí," dodává.

Přestože byl scénografický návrh podzemního prostoru podřízen dramatické lince příběhu a byl celý vymyšlen na papíře, film se následně natáčel výhradně v autentickém prostředí pěti reálných moravských jeskyní – v Býčí skále, Sloupsko-šošůvských jeskyních, Kateřinské jeskyni, v Javoříčských a Mladečských jeskyních.

Slavnostní předpremiéry filmu Kam motýli nelétají upořádal producent společně s Muzeem Blanenska a Správou jeskyní ČR v pondělí 16. května v pražském kině Lucerna a ve čtvrtek 25. května 2022 v kině Blansko.

Mezinárodní premiéru bude mít snímek 19. června 2022 na 46. ročníku mezinárodního filmového festivalu Frameline v americkém San Franciscu,  v historickém kině Roxie Theater.  Frameline patří mezi největší a nejprestižnější filmové festivaly v USA s návštěvnosti více než 80 tisíc diváků v každém ročníku. Program festivalu je sestavován přísným výběrem z tisíců přihlášených filmů z celého světa. Zařazení filmu do programu je pro tvůrce obrovskou poctou. "Zamilovala jsem si to křehké a komplikované přátelství, které se vyvinulo mezi Adamem a Danielem. Jsem si jista, že pro naše publikum bude zkoumání jejich jedinečného vztahu fascinující," uvedla programová ředitelka festivalu Allegra Madsen v official selection oznámení o zařazení filmu Kam motýli nelétají.

"San Francisco pro mě bylo vždycky nejvyšší metou. Pořád nemůžu uvěřit, že budeme mít možnost náš film představit ve světové premiéře právě tady," okomentoval první zahraniční úspěch filmu Němec.

Více informací o filmu a jeho obsazení lze najít na webu www.motyli-film.cz i na jeho facebooku.

Názory návštěvníků zpřístupněných jeskyní

Jana

04.09.22

30.8.2022 sme navštívili už šiestu sprístupnenú jaskyňu v ČR. Javoříčské jaskyně je nádherná, je v nej čo obdivovať. Zážitok nám pokazil veľmi slabý…

Andrea

24.08.22

O víkendu jsme zavítali s přítelem :-) Slečna průvodkyně milá i její kolega, který nám zodpověděl všechny zvědavé dotazy. Celkově ochotní zaměstnanci…