Agentura ochrany přírody a krajiny České repubtrky www.nature.cz
Česká informační agentura životního prostředí (CENIA) www.cenia.cz
Česká geologická služba www.geology.cz
Česká inspekce životního prostředí www.cizp.cz
Český hydrometeorologický ústav portal.chmi.cz
Správa jeskyní České repubtrky www.jeskynecr.cz
Správa Krkonošského národního parku www.krnap.cz
Správa Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava www.npsumava.cz
Správa Národního parku České Švýcarsko www.npcs.cz
Správa Národního parku Podyjí www.nppodyji.cz
Státní fond životního prostředí České repubtrky www.sfzp.cz
Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka www.vuv.cz
Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v.v.i. www.vukoz.cz

Přijďte se v zimě ohřát do krasového podzemí v Moravském krasu, na Olomoucku i u Semil

I když venku mrzne hluboce pod nulou či fučí studený vítr, v jeskyních je minimálně 7 stupňů Celsia. Vyrazte na výlet se ohřát...

V zimě jsou v Moravském krasu pro turisty otevřeny tři z pěti jeskyní – nedaleko Brna u Křtin jeskyně Výpustek s tajným podzemním velitelským pracovištěm armády i rozlehlými jeskynními sály, v centrální části krasu pak Punkevní jeskyně s tichou vodní plavbou elektroloděmi po ponorné řece a Sloupsko-šošůvské jeskyně, které od prosince do února nabízejí dvakrát denně zimní prohlídky šošůvské části při světle baterek. Jeskyně Balcarka a Kateřinská po zimní pauze kvůli ochraně kolonií zimujících netopýrů otevřou opět od března.

Ve zbytku republiky nabízejí  v zimě od pondělí do pátku prohlídky Bozkovské dolomitové jeskyně u Semil a Javoříčské jeskyně a Mladečské jeskyně na Olomoucku.

Od února se také ve všední dny přidají i Zbrašovské aragonitové jeskyně v lázních Teplice nad Bečvou, kde je díky vyvěrající minerální kyselce celoročně příjemných 14 stupňů Celsia.

Ve středy jsou v zimě přístupné Jeskyně na Pomezí u lázní Jeseník, mramorová perla Rychlebských hor.

Provoz všech jeskyní se řídí aktuálními vládními nařízeními pro uzavřené prostory, nezbytné je nošení ochrany dýchacích cest.

Letošek se, stejně jako loňský rok, slaví jako Mezinárodní rok jeskyní a krasu - International Year of Caves and Karst (IYCK). Správy jeskyní ČR se připojila s mottem „Pečujeme o jeskyně, abyste je mohli poznávat, porozumět jim a společně s námi chránit“.

Názory návštěvníků zpřístupněných jeskyní

Jana

04.09.22

30.8.2022 sme navštívili už šiestu sprístupnenú jaskyňu v ČR. Javoříčské jaskyně je nádherná, je v nej čo obdivovať. Zážitok nám pokazil veľmi slabý…

Andrea

24.08.22

O víkendu jsme zavítali s přítelem :-) Slečna průvodkyně milá i její kolega, který nám zodpověděl všechny zvědavé dotazy. Celkově ochotní zaměstnanci…