Agentura ochrany přírody a krajiny České repubtrky www.nature.cz
Česká informační agentura životního prostředí (CENIA) www.cenia.cz
Česká geologická služba www.geology.cz
Česká inspekce životního prostředí www.cizp.cz
Český hydrometeorologický ústav portal.chmi.cz
Správa jeskyní České repubtrky www.jeskynecr.cz
Správa Krkonošského národního parku www.krnap.cz
Správa Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava www.npsumava.cz
Správa Národního parku České Švýcarsko www.npcs.cz
Správa Národního parku Podyjí www.nppodyji.cz
Státní fond životního prostředí České repubtrky www.sfzp.cz
Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka www.vuv.cz
Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v.v.i. www.vukoz.cz

Mezinárodní rok jeskyní a krasu 2021 (IYCK) prodloužen i na rok 2022

Mezinárodní rok jeskyní a krasu 2021 - International Year of Caves and Karst (IYCK) byl prodloužen až do prosince 2022. Pořádající  Mezinárodní speleologické unie (UIS) spolu s národními partnery se tak rozhodli proto, že řada akcí musela být loni kvůli pandemické situaci zrušena či přeložena právě na rok 2022.

Správa jeskyní České republiky se k Mezinárodníu roku jeskyní a krasu připojila s mottem „Pečujeme o jeskyně, abyste je mohli poznávat, porozumět jim a společně s námi chránit“.

Program zahrnul například cyklus koncertů houslisty Jaroslava Svěceného Krasové hudební léto 2021 ve třech moravských jeskyních - Javoříčských, Na Turoldu a Výpustku -, výstavy o ochraně krasu ve vstupních budovách jeskyní Punkevních v Moravském krasu a Bozkovských dolomitových u Semil, Mezinárodní noci pro netopýry v několika jeskyních či zářijovou odbornou konferenci v Blansku.

I na rok 2022 chystá Správa jeskyní ČR řadu osvětových, společenských i kulturních akcí pro veřejnost. Pro školy a školáky také budou dokončeny u všech jeskyní pracovní listy s kvízy, kde si mladí návštěvníci hravou formou odzkouší, které informace si z prohlídky podzemí zapamatovali.

Mladečské jeskyně letos návštěvní trasu obohatí o několik diorámat, Chýnovská jeskyně otevře nové návštěvnické středisko s naučnou expozicí a Koněpruské jeskyně dokončí výstavbu Domu přírody Českého krasu.

Ohledně připravovaných akcí i aktivit  doporučujeme sledovat nás FACEBOOKINSTAGRAM či kanál YOUTUBE ;)

Mezinárodní rok jeskyní a krasu 2021 - IYCK je iniciativou Mezinárodní speleologické unie (UIS). Tuzemskými partnery jsou Správa jeskyní České republiky, Česká speleologická společnostČeská geologická služba a Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (Správa CHKO Moravský kras a Správa CHKO Český kras). 

Všechny podporující organizace, stejně jako aktuální informace o události lze najít na oficiálním webu IYCK: www.iyck2021.org

Hlavní mezinárodní událostí IYCK  bude Mezinárodní kongres speleologie, který je naplánován na 24. – 31. července 2022 v Savojsku – Mont Blanc ve Francii.


Více informací v článku v časopise Ochrana přírody s názvem Ohlédnutí za Mezinárodním rokem jeskyní a krasu

Názory návštěvníků zpřístupněných jeskyní

Jana

04.09.22

30.8.2022 sme navštívili už šiestu sprístupnenú jaskyňu v ČR. Javoříčské jaskyně je nádherná, je v nej čo obdivovať. Zážitok nám pokazil veľmi slabý…

Andrea

24.08.22

O víkendu jsme zavítali s přítelem :-) Slečna průvodkyně milá i její kolega, který nám zodpověděl všechny zvědavé dotazy. Celkově ochotní zaměstnanci…